13 фирми "изгониха" козите от Козарско

В Розово си живеят “розово” като в Бевърли хилс

Валентина АСЕНОВА

13 фирми, които дават прехрана на стотици хора от няколко населени места в региона. С подобна завидна промишленост не могат да се похвалят и някои от градовете в областта. Тя обаче се развива в едно от най-богатите села в Пазарджишко. Което при това носи навяващото съвсем други асоциации име - Козарско. Кметството се намира на територията на община Брацигово, където, оказа се, са някои от най-привлекателните за живеене места в Пазарджишко. Дали заради изобилието от работа, чистия въздух или пък заради интересните имена, които носят селата, но жителите им нямат никакво намерение да се изселват. Дори напротив - към повечето от тях продължават да се присъединяват търсещи спокойствие млади и стари от цялата област. А защо названията им са точно Козарско, Розово, Бяга, Равногор и Жребичко и имат ли общо с отглежданите животни, растения и спорта, който практикуват местните? Отговорите на тези въпроси потърсихме от кметовете и жителите им.

Най-навяващото конкретна асоциация име определено е Козарско. Защо е било кръстено точно така, не намерихме човек, който да каже. Може би първите заселници са отглеждали много кози - логично, това предположение чухме от всички, които попитахме. А дали е било точно така, няма как да разберем. Факт е обаче, че днес тези животни в селото се броят на пръсти. Малко повече екземпляри от тях е имало допреди десетина години. Но откакто различни фирми от цяла България започнали да отварят цехове в селото, животновъдството съвсем замряло. Просто местните вече нямало нужда да се цапат, за да си изкарат прехраната. Както стана ясно, фирмите, в които работят, са 13. Между тях са няколко дърводелски цеха и няколко фурни, сладкарски цех, такъв за производство на дограма, обувен, за шампоани, та дори и за кучешка храна. Има също мандра и оранжерия, а в най-скоро време предстои да отвори и предприятие за колбаси. С две думи, има с какво да се занимава човек, стига да му се работи точно това. Вероятно затова много от младите хора решават да си останат там. Една от тях е 24-годишната Нина Колинска - секретар на кмета. И на мен, и на приятеля ми ни харесва спокойният живот тук, така че нямаме намерение да се местим, заявява тя, допълвайки, че мястото е много добро и за отглеждане на деца. Разбира се, има и много нейни връстници, които са избрали пътя към големия град. Но повечето се връщали, макар и от време на време.

В съседното село Розово положението не е толкова розово. Но не е и лошо. Вярно, като цяло населението застарява - средно по 15 души годишно умират и деца почти не се раждат, в резултат на което жителите вече са по-малко от 500. Все повече се увеличават и безлюдните къщи, чиито обитатели се изселват. Заради красивата природа и чистия въздух обаче собствениците им не ги продават, а предпочитат да си ги ползват през почивните дни, обясни кметът на селото Йорданка Петкова. Пак заради благата все повече се увеличават и новите модерни вили, построени от богаташи, търсещи спокойствие. Вече се оформиха два квартала, които наричам "Бевърли хилс", допълва с усмивка тя. Така че, селото може да не е добро място за постоянно живеене и развитие, но пък в последно време се очертава като добра дестинация за отдих.

Колкото до името му, Петкова разказа, че то идва точно от розите - някога били много отглеждани, после били изместени от ягодите, а сега пак се връщат на мода. В крайна сметка, в момента има и ягоди, и рози. Но маслодайната култура била доста по-лесна за отглеждане, та по всичко личало, че окончателно ще вземе превес над ароматната и вкусна, но капризна ягода. На последната е посветен празникът на кметството. Той ще продължи да се чества всяка трета неделя на юли, независимо колко намаляват плодовете, категорична е Петкова. И една ягода да остане, празник ще има, заявява тя, допълвайки, че ако не друго, местните поне обичат да се забавляват. И и тя не смята да им отнема това удоволствие.

От Розово се упътваме към Бяга. Откъдето, оказва се, хората изобщо не бягат. Точно обратното - даже бягат към него от съседните села, че и от града. А това, което ги привлича, е работата. Подобно на Козарско, там също има сравнително развита промишленост - функционират цех за обувки, консервна фабрика, гледат се рози, а и като цяло земеделието е добре развито. Абе изобщо, хората хич не бягат насам-натам, а си налягат парцалите и работят, както се изказа местен жител. Всъщност, названието на кметството далече не идва от глагола в трето лице единствено число. А от Бега - името на турски бей, който някога командвал в региона, обясни кметът Боряна Кънева. Може би затова жителите са добре материално - нали основателят на селото е бил богаташ, разсъждават те.

Както заявиха хора от цялата община, едно от най-заслужаващите да се посетят села е следващото по големина - Равногор. То се намира в планински район и е известно като мястото с най-чистия въздух. Непосредствено над него се издига връх Света Неделя, където всяка година жителите се събират, за да хапнат курбан. До върха стигат трудно, но твърдят, че невероятната гледка, която се разкрива от там, си заслужава всяка капка пот. Качете се, няма да съжалявате - на запад е равногорско плато, на север - Тракийската низина, виждат се Балканът и Родопите в цялата им прелест, друго такова място няма, казват местните. Откъде идва името на селото не успяхме да научим, но по-важното е, че разбрахме добра причина всеки любител на природата да го посети.

Последното село, на което се спираме, е едно от най-старите в областта - Жребичко. Според преданията името му се свързва с легендата за изгубено жребче, което стопаните намерили на мястото на сегашното село след тежка зима. Те вероятно били траки, които се смятат и за основателите на селото. за съжаление, днес обаче в кметството няма много нито жребци, нито хора. Но любителите на историята могат да го посетят, за да разгледат запазените и до днес стени на Малкото и Голямото Иванкови калета и на крепостта Коринград.

Това, което стана ясно от малкото ни проучване, е, че община Брацигово се очертава като доста атрактивна туристическа дестинация. Точно туризмът обаче не е особено развит. А на въпроса защо не заложат на къщи за гости, повечето кметове отговориха, че не са се замисляли, но ако се появи желаещ да направи такива, с радост ще му съдействат. Така че само мераклии да има, по едно рамо от кметовете със сигурност ще получат.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?