Заради мащабното строителство: Битка за водата в Родопската яка, местни скочиха срещу пришълците
- 07:40, 28.08.2024
- 11:10, 28.08.2024
- 11 966
- 0
Замърсяването на въздуха в Пловдив, високите летни температури и повишаване стандарта на хората кара все повече жители да избират селата около Пловдив като място за живот. Всеки месец в РИОСВ - Пловдив постъпват десетки инвестиционни предложения за строителството на комплекси от еднофамилни къщи. Интересът обаче вече не е само към селата на 10-15 км от Пловдив, като Марково, Белащица, Брестник, но и към високопланинските, които доскоро се ползваха повече със статута на вилни селища. Стигна се и до абсурдната ситуация местни жители да се обявят срещу пришълците.
Подписка срещу изграждането на седем нови къщи тръгна в Ситово. Основният мотив на местните е недостигът на един от най-ценния ресурс - водата, особено през лятото. А наличната инфраструктура не е пригодена да поеме и обслужи още жители, твърдят хората от Ситово в подписката.
Че селото има проблем със стари водопроводи, потвърди и кметът на селото Георги Стаменов. Той обаче смята, че няма нищо лошо там да се построи нещо ново, тъй като това ще осигури работни места. "Няма нищо притеснително в строежа на 7 еднофамилни къщи, още повече че в разговор с мен
инвеститорът заяви, че си е осигурил нов водоизточник",
коментира Стаменов пред "Марица".
От внесената документация в екоинспекцията за строежа на къщите става ясно, че инвеститорът възнамерява да вдигне седем нискоетажни жилищни сгради с височина до 10 метра и с приблизителна площ от 200 кв. м. Тъй като в близост до имота няма канализация, всяка от къщите ще притежава изгребна яма, в която ще се събират отпадните води от домакинството.
Водоснабдяването на имота пък ще се осъществи от селищната водопроводна мрежа, експлоатирана от ВиК ЕООД - Пловдив от най-близката точка на присъединяване, определена от оператора. Предвидено е да се направи сградно водопроводно отклонение за всеки отделен имот от нов уличен водопровод, който ще бъде продължение на селищната водопроводна мрежа, става ясно от внесената в екоинспекцията документация.
В Храбрино не виждам къде въобще може да има място за изграждането на комплекси - дори и от къщи. Селото е застроено, вилната зона - също, размишлява кметът Димитър Кръстанов. И обяснява, че те също имат проблем с водата. Заради недостига се налага по няколко часа на ден вилните зони да стоят с пресъхнали чешми. "Ако строител поиска да изгради комплекс, не виждам къде ще го направи, а и как ще го захрани с вода", коментира Кръстанов.
60 са регистрираните постоянно живеещи в селото, но според кмета те са поне двойно повече. През лятото пък селото и вилните зони гъмжат от почиващи. Много от тях вече са се настанили трайно и живеят постоянно там.
Пример за това, че селата в Родопската яка
попаднаха в капана на собствената си апетитност,
е Марково, известно като "пловдивския Бевърли хилс" заради големите и красиви къщи, които не спират да се строят. Интересът на инвеститорите накара местните жители да се обявят срещу високото строителство и презастрояването. Те са категорични, че искат да се запазят обликът и характерът на населеното им място, и не биха позволили строителство на височина над 10-12 метра. Опасяват се, че е само въпрос на време да се появи бизнесмен, който да поиска да вдигне комплекс от жилищни блокове.
Така с петицията от сдружението "Моето село Марково" се обявиха против допускането на промяна, позволяваща смяна на устройствената зона на селото от жилищна в жилищна зона с преобладаващо комплексно жилищно застрояванe, което означава вдигането на жилищни блокове.
В Марково Община и ВиК търсят начини да осигурят
допълнително водоснабдяване заради увеличаващия се брой къщи
Местните се опасяват, че високо строителство и изграждането на големи жилищни комплекси - като "Оазис" в Пловдив - най-малкото биха запушили панорамната гледка, а и наличната инфраструктура не би могла да поеме подобно застрояване.
"Марково е атрактивно и все по-желано място за живот. Интересът на големите инвеститори към нашето населено място не стихва. Но хората тук са категорични, че не искат да се превърнат във втори "Кючук Париж", нито искат сгради тип "Оазис", коментира кметицата на Марково Десислава Терзиева. И категорично отрича това да е война на местните срещу новодомците, а желание да се предпазят от вдигането на комплекси мастодонти.
Липсата на Общ устройствен план позволява на всеки да купи парче земя където му хареса на територията на общината, да смени статута и да строи. Така доскорошни лозови масиви в района на Марково - Брестник - Куклен се изкореняват и земята се продава за застрояване. Новите жилища никнат като гъби, като захранването с вода става най-често от сондажи, които собствениците сами правят, и вместо канализация ползват септични ями.
От ВиК - Пловдив също изразяват притеснения, че заради мащабното
строителство в Родопската яка и населените места в близост до Пловдив
може да възникнат все повече проблеми с нормалното им водоснабдяване.
В средата на август жители на Бойково се оплакаха, че високите части на селото са без вода. Хората от горния квартал недоволстваха, че те нямат вода очите си да измият, а съседите им долу пускат перални. Дори предложиха на кмета да въведе режим, за да стига животворната течност за всички. По-късно стана ясно, че това не се налага, тъй като проблемът е причинен от строители, ремонтиращи път и скъсали водопровод. Тогава управителят на ВиК - Пловдив инж. Антон Гълъбов напомни, че водоподаването в Родопската част на областта силно е намаляло заради жегите и във водоемите трудно се събира вода. Най-зле са хората във високата част на село Бойково, обясни инж. Гълъбов и призова местните да пестят водата, а кметът да съгласува ремонтите с ВиК или да ги отложи на този етап.
„Водоснабдяване и канализация” ЕООД - Пловдив всяка година извършва инвестиции по подмяна и рехабилитация на водопроводната и канализационната мрежа в порядъка на 6 млн. лева, което е крайно недостатъчно за рехабилитиране на съществуващите мрежи, които са полагани преди повече от 60-70 години, обясниха от ВиК. И допълниха, че всяка година дружеството сключва немалко договори за съвместна дейност с общините на територията на област Пловдив за подмяна на водопроводни участъци.
Захранват Марково с нови сондажи, водоем и помпена станция
С нови сондажи може да се реши проблемът с
нарастващата нужда от вода в Родопската яка
Два нови сондажни кладенеца ще захранят с още вода село Марково, става ясно от инвестиционно намерение на Община "Родопи", внесено в РИОСВ - Пловдив. С него администрацията уведомява екоинспекторите, че има намерение да смени статута на нива от 1,2 дка в местността Герена, като на нея ще бъде изградена техническа инфраструктура - помпена станция, водоем и сондажи.
В имота ще бъдат изградени два сондажни кладенеца с дълбочина 60 метра. Водата от водоизточниците ще постъпва във водоем, от който посредством помпена група, разположена в помпена станция, водата ще се превключва към съществуващ напорен водопровод.
Така се очаква да бъде осигурено допълнително водоснабдяване за селото, чиито нужди нарастват. Само през последните няколко години новорегистрираните жители са над 1300 души. По неофициални статистики хората, живеещи там, към днешна дата са около 5500, а водоизточникът и водопроводът в селото са предвидени за 1500-2000 души.