Новата икономика на селата или фестивал година храни

От Орфически мистерии до Събора на чешмарите и Песпонеделник привличат стотици туристи от страната и чужбина

Все повече атрактивни празници напоследък организират в родопските и полските села. Местните осъзнаха, че тези събития съживяват икономиката и създават поминък на принципа "ден година храни". С тях хотелиери и самодейци привличат туристи, показват местните традиции и занаяти и създават условия стопаните да си продадат продукцията. Така големите тържища вече не са единственото място, на което производители и занаятчии да пласират изделията си. Много от тях успяват да направят добър оборот, продавайки продуктите си на фестивали из селата. Покрай тях се появиха и електронни магазини, на които онлайн клиентите, опитали и харесали продуктите, решават отново да си ги поръчат.

Все повече нестандартни празници привличат хиляди туристи към Родопите. Атракциите се превръщат в туристически продукт, който развива икономиката на малките населени места.

В района осъзнаха, че е добре да насочат хаотично запътилия се към Родопите турист, който освен условия за преспиване и гастрономически изкушения, търси и атракция, обясняват хотелиерите. Така на много места родопчани вече организират по  едно голямо събитие, като на много от тях продават и земеделската си продукция.

В планината се гордеят от десетилетия с Роженския събор. И макар че не могат да постигнат неговите 300 000 посещения за броени дни, замислят нови празници, които да привличат патриотично настроените. Такива са Гайдарското надсвирване на Илинденските поляни над село Гела, Песпонеделникът в Широка лъка с кукерите за изгонване на злото, Съборът на чешмарите в Доспат, Дельовите празници в Златоград, Фестивалът на двугласното пеене в Неделино и други. В целия район осъзнаха колко туристи се изсипват и създават възможност за алъш-вериш. 

С времето се родиха още куп "икономически" празници в Смолянско. Първи повлякоха крак от Смилян, като направиха празник на фасула. За него вече 16 години отглежда фасул не само Смилян, но и селата от цялото горно поречие на река Арда. Местните си запазиха марката "Смилянски фасул", за да се спасят от ментета, и от години правят и собствени етикети на боба. Покрай него те успяват да продадат и голяма част от останалата си продукция - от картофи, билки, сладка, както и ръчни плетива в народен стил и сувенири.

След Смилян с нетрадиционен празник привлече хиляди туристи Триград, пресъздавайки Орфически мистерии. С тях селото отбелязва легендата за Орфей, който слязъл да търси любимата си Евридика в пещерата Дяволското гърло. Така покрай празника се пълнят и хотелите в района. След тях, особено в последните години, последва истински бум на новите празници - на чевермето в Златоград, на картофа в Чепеларе, на киселото мляко в Момчиловци, на ягодата в Осиково, на кристала в Мадан.

Първенец по нестандартни идеи за празници е Златоград. Там Етнографският ареален комплекс създава години наред обичани от туристи събития на калдъръмите в чаршията - възстановка на един пазарен ден отпреди век, ХоРеМаг на открито като през 60-те години на миналия век, Скариада с балкански ритми и скара.

Освен българи вече и чужденци се включват в селските празници в Смолянско. Китайци пристигат с внушителни делегации на празника на киселото мляко в Момчиловци, а младежи от цял свят идват за английски събор на ливадите над село Полковник Серафимово. 

"Тези празници създават възможност за реализирането на продукцията не само от населеното място, но и от целия регион.  На празника на киселото мляко в Момчиловци идват производители от всички краища на България и хора, търсещи качествени продукти. Освен киселото мляко, местните предлагат сладка, мармалад, чайове, билки, сувенири. Базата за спане е заета много дълго време преди празника както в селото, така и в Пампорово и околните села. В трите дни на последния празник дойдоха между 8 и 10 000 души", разказа кметът на Момчиловци Сийка Суркова.

Хората от Полковник Серафимово също признават, че английският фестивал вече е толкова определящ за икономиката на селото, че се е превърнал в девиз "ден година храни". Старците дават под наем цели къщи, хранят чужденците и дори си продават имоти и къщи на влюбени в родопските баири.  

Осиково пък основно разчита на празника на ягодата, тъй като е единственото планинско село, което се препитава основно от отглеждане на ягоди. И така привлича изкупвачи, а и рекламира хубавата си продукция.  

Празникът на картофа в Чепеларе също бе създаден не само като атракция за туристите, но и за да се създаде борса, на която местните да продават продукцията си. В града направиха и Хайдушки празници, на които туристи обличат народни носии и се включват в честванията на капитан Петко войвода.

Девин пък провежда две многолюдни знакови събития в последните години  - "Девин денс фест" и "Чуйте Девин". Последно село Стойките си направи тази година свое атрактивно събитие - гайдарски събор в памет на създателя на оркестър "100 каба гайди" Апостол Кисьов, и смята да го превърне в  традиционно. 

"Ползата от тези празници е двустранна, защото местните продават продукцията си, а туристите покрай събитието се запознават с хубостите на района, ползват всички други услуги и екстри и остават очаровани. И се връщат отново", заявява Пантелей Мемцов, председател на Регионалната туристическа асоциация "Родопи".

Във Ветрен дол честват Смокинята

Във Ветрен дол, Община Септемврийски, имат Фестивал на смокинята. Идеята дошла от кмета на селото Димитър Христосков, а в реализацията помогнал председателят на местното читалище "Култура-1910" Йордан Кондупишев.

"Смокинята отдавна се отглежда в селото ни, това е екологично чист и много полезен за здравето плод", казва кметът.  

Ежегодно произведената продукция е около 100 тона, а местните я реализират на пазара на дребно. В селото има и изкупвателни пунктове. 

Ветрен дол е едно от малкото селища, където вирее смокинята. 

Едновременно с Фестивала на смокинята се провежда и конкурс за най-добър сладкиш от смокини.

Оцени новината

Оцени новината
5/5 от 1 оценки
5/5 от 1 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?