Канал се превърна в бедствие за Браниполе

Съоръжението на "Напоителни системи" не се поддържа и потапя цял квартал при обилен дъжд, твърдят в селото

Канал н Напоителни системи, минаващ през Браниполе, се е превърнал в истинско бедствие за част от жителите на селото. При всеки дъжд не мигваме, строим диги кой с каквото може, за да предпазим къщите си от потоп, обяснява Мариана Алексиева от ул. „Арда”. Жената показва струпаните наблизо камъни. Съседката  Мария Дакова пък обяснява, че мъкне чували с пясък пред входа си, щом небето почернее. Последният преживян ужас бил през лятото на 2013 г., когато водата от канала, който се намира на около 5 метра от къщите, излязла, заляла пътя и нахлула в дворове и гаражи. Истински потоп преживели още 14 семейства от улица „Чайка”, „Хан Аспарух” и "Арда", покрай които минава съоръжението.

Кметицата на Браниполе Златка Манолова твърди, че каналът на „Напоителни системи” не е почистван от 15 години. Той минава през селото и стига до Брестнишкото поле, за да го напоява, но днес вече не се използва. За Браниполе съоръжението се е превърнало от напоително в наводнително и отводнително, опитват да се шегуват местните. Поради естествената денивелация и това, че е открит, при всеки дъжд вода и наноси от високите части на селото и Белащица се юрват надолу към него. Наслагванията вече стигат метър. Тръбите са затлачени, а в коритото на съоръжението са поникнали и дървета.   

От 2012 г. водя кореспонденция с „Напоителни системи” ЕАД да почистват съоръжението си. Стигнах и до бившия министър на земеделието и храните Димитър Греков, обяснява кметицата на Браниполе Златка Манолова.  През 2013 г. хората от селото правят и подписка. Свиквани са няколко комисии, които са извършвали оглед на място, фотографирали са съоръжението, но никакво почистване не е последвало след това, твърди Манолова. Тя обяснява, че общината непрекъснато харчи пари, за да свърши работата и задълженията на "Напоителни системи", чиято собственост е съоръжението.

Правим го само заради хората, които живеят в близост, и имотите им. Ние обаче не сме донор, за да финансираме "Напоителни системи", гневи се Манолова.

Според нея отношението на институцията е абсолютно безстопанствено. Тя с ужас си спомня за лятото на 2013 г., когато при проливен дъжд живеещите на ул. „Чайка” и тя се чудят посреднощ какво да правят, тъй като каналът на Напоителни прелива и наводнява къщите в близост. На място кметицата и доброволци установяват, че изпускателното съоръжение, което би трябвало да сработи, е блокирало. Тръбата пък е затлачена. За да се спасят от потопа, те разбиват част от бетонната преграда на канала и отприщват водата, като я вкарват в близкото  Калоян дере.

Изисках документите за това изпускателно съоръжение. Такива не бяха ми предоставени. Ако го видите, то прилича на нещо от Направи си сам, обяснява кметицата на Браниполе. Според нея между 1200-1300 лв. на година излиза на общината поддръжката на чуждото съоръжение. Изпращам непрекъснато работници от временната заетост да го чистят и благодарение на това той в момента е перфектно чист. Ние поставихме на места и решетки, за да предпазим тръбите от затлачване с боклуци, обясни Манолова.

Отделно жителите на улицата сами плащат и наемат фадроми и камиони, за да изгребат периодично наносите от канала. Това се готвел да направи тези дни и Сребри, чиято къща граничи със съоръжението. Преди дни бил принуден да бетонира оградата си, за да спре евентуално подкопаване. Според Манолова решението е поне веднъж в годината „Напоителни системи” да заделят по 500-600 лв. и да почистват канала. Това, че днес никой не го използва за напояване и "Напоителни системи" нямат финансов интерес от него,  не означава, че собственикът на съоръжението може да го изостави напълно. То е все пак в активите на дружеството, обясни Манолова. И определи като циничен един от отговорите на институцията, която я съветва общината и селото да изгради дъждоотливна канализация, за да се реши проблемът.

 ПОЗИЦИЯ

„Напоителни системи” ЕАД, район Централен:

 При наличие на финансови средства „Напоителни системи” ЕАД ще извършва периодично почистване на напоителния канал и ще поддържа в изправност изпускателните съоръжения преди и след населеното място. Това заявяват от Централно управление на „Напоителни системи” до директора на Дирекция "ТДДУ" към Министерство на земеделието и храните през януари м.г. Поводът са разпратените сигнали на кметицата, включително и до тогавашния министър Димитър Греков.

В писмото се посочва още, че за доброто експлоатационно състояние на канала е необходимо кметът на Браниполе и жителите на селото да поемат ангажимент за недопускане на заустването в канала на битови отпадъчни води, както и изхвърлянето на битови, строителни и други отпадъци в него. От Напоителни напомнят още, че ГНК „В-1 Горнокричимски” е напоителен канал, няма предназначение да бъде отводнителен и не е оразмеряван да поема дъждовен отток на селата Браниполе и Белащица, става ясно от отговора на "Напоителни системи” ЕАД - Централно управление.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
112

112

22.04.2015 | 18:23

Ми човека отговарящ за канала е от Белащица и на всичкото отгоре е общински съветник????

Отговори
0 0
Сийка-виладжийка

Сийка-виладжийка

21.04.2015 | 20:24

Какво чакат, ами ме запретнат ръкави и да почистят съоръжението?! Мрънкащ и мързелив народ, научен някой да му върши работата. Хвърлят боклуци там, че по-лесно и не плащат, а после що се наводнявали къщите. Смешки!

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?