Дядо Ради е кръстник на Радилово

Селото се прочуло с убийството на Алеко Константинов

Гергана ДЮЛГЕРОВА

Дядо Ради станал кръстник на пещерското село Радилово. В опитите си да избяга от турците той се скрил в тази местност. Районът толкова му харесал, че го нарекъл "Земя рай". По-късно съселяните му върнали жеста, използвайки неговото име. Преди това Радилово се наричало Войново. Предполага се, че наименованието идва от войниците, които в миналото охранявали стария път за прохода към Беломорието.

Близостта на селото с Брацигово и Батак, както и по-далечните Панагюрище и Копривщица, свързват мястото с Априлското въстание. Всички организационни и революционни дейности ставали с дейното участие на хората от Радилово, за което е упоменато в книгите на Захари Стоянов. В селото се е случило и едно значително, но не и приятно събитие - именно там през 1897 г. е убит българският писател Алеко Константинов. 

Около селото е пълно с древни могили, градища, стари пътища, друмове, гробници, много оръдия на труда от камък, мед, бронз, желязо и монети. Местностите в землището на Радилово са около 200 - Перперяк, Клъпатаница, Арабска скала, Вийовица, Дуроданица, Куманица, Урсолово, Къндръта, Потом, Шлямника, Юрта, Капил, Упъта, Сора нива, Чилински връх, Сакарица. 

В района на Радилово се намира стар извор, наречен Черешовото кладенче. Според поверието всеки болен, който пие вода от кладенчето и завърже черен конец на някое от близките дървета, ще оздравее много скоро. Мястото е посещавано не само от местните, но и от доста туристи. 

Всяка година на 6 май се провежда събор на селото, а вече шест поредни години и Фестивал на кешкека, който събира стотици гости, дошли да се запознаят с вкусното вариво. Кешкек е името на традиционно арменско ястие, което се приготвя от жито, масло и в някои случаи пилешко месо. Местните с готовност разказват и легендата за ястието - как богинята Бендида помогнала да се справят с прокобата, която тегнела над селото. Безплодието било най-голямата тежест, но тя помогнала жените да станат плодовити, като имала условие - да се раздаде специална каша от най-хубавото жито. Така жителите започнали да приготвят вкусната гозба кешкек. И раждат здрави, румени деца. 

Хората в Радилово са благословени да живеят в земи, подходящи за отглеждането на житни култури, рози, плодове и зеленчуци. Към момента населението е около 1300 души. Онези, които не са намерили препитание в селото, търсят работа в близките Пазарджик и Пещера.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?