Бай Манол изработи 800 гайди за музиканти от цял свят

Николай Чапански, автор и водещ фолклорни предавания по Радио Пловдив, [email protected]

Вляза ли в работилницата, все едно попадам в друго измерение, казва доайенът, който свири в две формации и майстори печати за обредни хлябове.

Едни от най-възрастните и действащи гайдари в Родопите са Стою Чонгаров от смолянското село Бостина и Манол Ташков от Девин. От тази зима атрактивният за всяка формация - бай Стою, който е на 89 години, преустанови участията си с оркестър „101 каба гайди" и не посещава репетициите. А 84-годишният Манол Ташков продължава на ръководи група за изворен фолклор към девинското читалище „Родопска просвета". Едновременно с това продължава да изработва гайди в собствената си работилница и е сред родопчаните със силен дух. Досега бай Манол е вдъхнал живот на над 800 гайди, които са пръснати по целия свят.

"Прекрача ли прага на работилницата, все едно влизам в друг свят, забравям къде съм и кой съм. Все едно съм в друго измерение", казва дългогодишният гайдар, който прекарва с часове сред инструментите и любимите си гайди.

Манол Ташков е роден през 1936 година във високопланинското и живописно село Гела, над Широка лъка. Баща му Димитър се е занимавал с дърводелство дълги години и благодарение на него Манол се е научил на занаят. Придобитите умения  му помагат да си изкарва хляба и днес. Свири на гайда от 12-годишен. Бил е част от уникалния самодеен ансамбъл на село Гела, който днес носи името на основателя си Манол Радичев, както и в първия вариант на прочутия оркестър „Сто каба гайди". Уменията да свири на каба гайда и да ги изработва наследил от най-добрите гелски изпълнители - Атанас Джиджов, Кръстю Сарийски, Стоил Консулов, Димо Марински, Дафо Трендафилов и Михал Калфов.

Освен със съставите от Девин бай Манол се изявява и с ансамбъл „Борика" от село Стойките. Негов ученик е днешният ръководител на гайдарската формация в Девин, Емил Чолаков.

Смята, че в направата на една гайда има два вида майсторлък - единият е външният <210> вид, а другият е да вложиш душата си в нея. Манол Ташков владее и двата. Освен гайди в малката си работилница изработва с голяма любов и „просфорка" - печати за обреден и църковен хляб, към които също има голям интерес.

Радва се на голяма фамилия, която продължава да набъбва с трима внуци и четирима правнуци. Някои от тях вече надуват умело гайдата, за да продължат музикалната традиция.

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?