В Раковски няма демографска криза, търсят се къщи под наем
- 13:05, 13.01.2024
- 14:29, 13.01.2024
- 5272
- 0
Община Раковски е една от малкото, която може да се похвали, че е преодоляла процесите на емиграция и много от местните хора се завръщат и остават в общината. За това може да се съди по търсенето на имоти в Раковски и съседните на града населени места.
Интересът е както към закупуването на къщи и апратаменти, така и към наемането им под наем, сочи справка на "Марица" в сайтове за имоти. Все повече жилищни комплекси се строят, а апартаменти в новостроящи се кооперации се разпродават на зелено. Наемат се и помещени за складове и производствени дейности.
Високата активност на имотния пазар в тази част на региона не е случайно. На теритоията на Раковски и с. Стряма се намира една от първите индустриални зони в района. Тук се намират складовете на голяма хранителна верига, производствени цехове на фирми, в съседното Белозем пък работи рафинерия, която също осигурява препитание на местните.
"Сега община Раковски е дом на едни от най-големите логистични центрове и производствени компании. Добрият бизнес създава много работни места, а за всички работници с образование над средното ниво, работодателите се конкурират", обяви кметът Павел Гуджеров. Според него ключов фактор за всяка община си остава поминъкът – местният бизнес.
Кметът на Община Раковски бе поканен от Националното сдружение на общините в България за лектор на встъпителната среща за мандат 2023 – 2027 по темата за човешкия капитал.
При встъпване в длъжност като кмет през първия си мандат, Павел Гуджеров наследява над 80% неасфалтирана улична мрежа. Днес общината е собственик на една от най-добре работещите и модерно оборудвани пътностроителни фирми. Всички дейности по благоустрояване и комунална поддръжка се изпълняват от екип от 25 специалисти. Според разчетите на общината това е в пъти по-икономично от разходване за външни изпълнители.
Преди няколко месеца в Раковски бе официално открита новата детска градина "Феникс". Тя е доказателство, че демографска криза на територията на населените места в общината не съществува. През 1981 година започва строителството на сградата, която е предназначена за училище, а през 1986 г. е завършена на ниво груб строеж. Миналата година е проведена процедура за промяна на предназначението на детска градина и социални дейности.
Община Раковски с местни средства направи преустройство на сградата. Капацитетът на детското заведение днес е 120 деца, с опция за разширяване. Тя бе преустроена за рекордния срок от 7 месеца вместо две години. Както стана ясно в деня на откриването, краткият срок на преустройството на сградата бил наложен от необходимостта от осигуряването на достатъчно свободни места в забавачките и яслите.