Цигулари се надсвирваха 9 часа в Белозем
Осемгодишният Георги от Пловдив беше най-малкият участник в срещата, посветена на Иван Михов
- 04.02.2018 | 18:50
- Екип Марица
- 1455 прегледа
- 0 коментара
Творческата среща на цигуларите в пловдивското село Белозем трябва да прерасне в национален фестивал от следващата година. Това обмислят организаторите от кметството, съвместно с Георги Янев от прочутия оркестър „Орфей“.
Миналата седмица се състоя втората творческа среща, в памет на цигуларя Иван Михов. А най-просторното белоземско заведение се оказа тясно за стотиците почитатели на народната музика, дошли от Пазарджик, Стара Загора, Асеновград, Раковски, Пловдив и дори от София. Девет часа се надсвирваха участници от всички краища на страната, изчисли Пеньо Пенев-Пенака, един от най-големите почитатели на народната музика и хороигралци в Белозем.
"Яйце да хвърлиш, нямаше къде да падне от народ. Всички си тръгнаха доволни и ще им държи влага до следващата година", казва Пенака. Той и кметът Иван Тачев се просълзили на изпълнението на Георги Ночев от София, който така изсвирил мелодиите, създадени от Иван Михов, че всички ахнали.
Най-малките музиканти в белоземското пиршество бяха осемгодишният Георги Петков от Пловдивското музикално училище и Георги Митрев на 9 г. от София. От Плевен беше пристигнало цигуларското семейство Караджови, баща и син, които изпълниха свои авторски композиции. Сред участниците бяха виртуозите Станислав Панайотов-Стенли, Атанас Митовски от Малък чардак, Емануил Садков от Дупница... Всеки един от тях беше представен старателно от водещия Емил Григоров-Капитана от Асеновград.
Цигуларската среща беше открита от кмета на Раковски Павел Гуджеров, който обяви село Белозем за културната столица на общината. Депутатът Младен Шишков и кметът на община Първомай Ангел Папазов също бяха сред гостите, които слушаха с часове цигуларите. Всички бяха посрещнати с пита и шарена сол в български дух, приготвена от Мария Манева, една от баш кулинарките в Белозем. На лично място беше изложена цигулката на маестро Иван Михов, с която той осъществи и последните си записи. Всеки един от участниците си тръгна със специален плакет - керамична плоча с изобразена цигулка.
Коментари
Коментари (0)