Тренинг по толерантност и неагресия проведоха в читалището в Братаница

На 22 юли в читалище „Св. Св. Кирил и Методий-1933“ в Братаница се проведе Тренинг за социално поведение на толерантност и неагресия. Радка Енчева-Кочева от Регионалния читалищен център беше треньор на децата от лятната читалищна форма „Вълшебно лято“ – проект, разработен и осъществяван за трета поредна година от секретаря на читалището в Братаница Величка Георгиева. 

            Като „Приятно пътуване към доброто“ определи тренинга Станимира-Стани, едно от децата в групата от петнадесет момичета и момчета на възраст от 8 до 14 години.

            По време на заниманието децата откриваха себе си и другите, достигаха до прозрения, изказваха мнения, отстояваха позиции. Показваха отношение по темата за насилието и тормоза в училище. С енергия, желание, креативност и творчество се включваха в изпълнението на упражненията и игрите, чрез които придобиваха знания и упражняваха социални умения. Времето минаваше неусетно и дори след изчерпване на програмата и постигане на целите на обучението, децата искаха продължение. Повечето не желаеха да си тръгват, а някои от тръгналите си, се върнаха. Темата за насилието беше близка до тях, защото всеки беше ставал свидетел и в някаква степен и участник в ситуация на проявена агресия. Имаха нужда да споделят, да размишляват, да упражняват социалните си умения. Защитеното пространството на групата им даде много възможности и нови перспективи.          И това в рамките на поредното „Вълшебно лято“ в Братаница.   

На 15 юли, за трета година стартира проектът „Вълшебно лято“ на НЧ „Св. Св. Кирил и Методий-1933“, разработен от читалищния секретар Величка Георгиева. Тази лятна форма на комплексна работа е изключителна възможност за децата на Братаница, да прекарват пълноценно и забавно времето на дългата ваканция - далеч от телефоните, компютрите и другите дигитални устройства – общувайки помежду си, с книгите, изкуствата, сцената и нещата от живота.

„Вълшебно лято“ е една завършена концепция за работа с деца, които се събират като трупа в Лятната театрална школа на читалището. Запознават се, работят в група и целенасочено формират социални умения и  практични знания за живота. Откриват заложби и много нови приятели. Срещат се с професионалисти от различни сфери – култура, образование, бизнес. Получават знания за професиите, за литературата, за отношенията между хората. Разлистват книгите, ходят сред природата и на екскурзии, репетират. На финала представят сценична продукция пред своите близки и приятели, която тази година ще бъде на 28 август.

Проектът „Вълшебно лято“ е подкрепян идейно и методически от Читалищен център – Пазарджик от самото начало и през 2018 г. бе представен като добра читалищна практика пред Регионалната колегия. Стана финалист в Конкурс АГОРА 2018, Раздел „Общности в развитие“. Спечели и Наградата за социално изкуство на името на „Дамян Минков“, на Плевенски обществен фонд „Читалища“ и показва устойчивост във времето.

Автор: инж. Радка Енчева-Кочева, РЕКИЦ „Читалища“ - Пазарджик

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?