„Тракийска броеница“ води над 1700 танцьори в Пазарджик

Това е единственият фестивал, който пълни хотелите до последното легло, че и местата не стигат, казват организатори

Повече от 1700 се очаква да са танцьорите, които ще гостуват в града ни утре по повод на Националния фестивал за народни хора „Тракийска броеница“. Той започва в 8,30 часа, като този път ще бъде в Театъра и на Тортата, тъй като няма възможност да се проведе в Спортната зала "Васил Левски". Пазарджиклии помнят как тя се пукаше по шевовете от многолюдната публика. Но пък в новия формат заедно с участващите в надпреварата за награди народната веселба ще се пренесе и на площада, казва основната организаторка – Зоя Велкова от местната формация „Хорце“, която е домакин на събитието.

Фестивалът от 2009 година неизменно изпъстря по свой неповторим начин културния живот на града ни всяка есен по това време – пред уикенда на последната седмица на ноември. Де факто това е последното мащабно събитие преди поредицата от зимни празници. Настоящото издание е 11-то поред. Както винаги, организаторите са се постарали в него да има нови елементи, няма да липсват и изненади. 

„Първата новост в програмата е, че надиграване на ръченица ще има и за ръководителите на групи, не само за техните ученици, казва Зоя Велкова. Предвидили сме и урок, в който ще представим едно типично за нашия край хоро. То се танцува в Елшица и малко от околните селища. Засега няма да издаваме кое е, нека бъде изненада. Специфично е, живо и динамично е, автентично е – ще бъде интересно! Нека не забравяме, че в Пазарджишко имаме изключително богат фоклор, и то запазен в оригиналния му вид. Казвам го, не защото живея тук и не само защото фестивалът ни се провежда в Пазарджик. Това го пише в книгите по фолклористика, доказано е с проучвания на специалисти. Можем само да се гордеем с такова богатство!“.

700 ще бъдат само игралците от формация „Гайтани“, които заедно ще изпълнят естрадата на Тортата, показвайки умения в неравноделните ритми и артистичност. Останалите групи, които ще дойдат за феста, са общо 46 с 1035 участници. 

Това е най-масовото културно събитие за града и региона, с най-голям награден фонд. Победителите получават уникални статуетки, изработени специално за фестивала от известния български скулптор проф. Стефан Лютаков. Грамоти и награди отново ще бъдат присъдени в няколко категории, като при всяка се държи на автентичността. 

За пореден път хотелите и къщите за гости не само в Пазарджик и близките селища са запълнени до последно. Някои от участниците ще нощуват в Пловдив, а цял автобус хора ще дойдат, само за да се включат в конкурса, след което ще отпътуват към своя край, пак защото няма къде да преспят. 

Велкова допълва, че празникът неминуемо се отразява добре и на местните търговци и заведения. Всеки от общо 1735-те участници най-малкото ще се почерпи, ще си купи нещо за похапване, ще избере сувении за близките си от Пазарджик, а вечерта ще отиде на ресторант или бар.

По-важното обаче е, че такива фестивали опазват една важна част от културното ни наследство – българския фолклор, при това – в неподправен и автентичен вид.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?