102

Тодор Попов: Чрез спорта върнахме самочувствието на пазарджиклии

15 години управление на община Пазарджик отбелязва кметът Тодор Попов. По този повод наш репортер разговаря на темата спорт с каращият четвърти мандат градоначалник. 

CV
Тодор Попов е роден на 26 декември 1967 г. Завършил е висше образование, специалност „Право” в Софийския университет „Св. Климент Охридски”.
Женен, с две дъщери. В периода 1992 – 1995 г. е младши съдия и районен съдия в Окръжен и Районен съд – Пазарджик. Между 1995 – 2007 г. работи като адвокат. От 1999 до 2007 г. е общински съветник в Общински съвет – Пазарджик, а в мандат 2003 – 2007 е негов председател. През месец ноември, 2007 г. е избран за първи път за кмет на Пазарджик на втори тур, издигнат от Инициативен комитет.

Четири години по-късно е повторно избран за кмет на областния център с 69.01% на първи тур. Междувременно от 2012 до 2016 г. Тодор Попов е председател на УС на Национално сдружение на общините в Република България. През месец ноември 2015 г. е избран за трети път за кмет на Пазарджик с 58.98% от вота на втори тур. През месец ноември 2019 Попов получава за четвърти пореден път доверието на своите съграждани на изборите за градоначалник с 56.11% на втори тур.

  • Откриването на Спортното училище e най-големият ни успех
  • От 1-ви януари влизат в сила преференциите за родители на спортуващи(и още танцуващи, пеещи, рисуващи) деца
  • До 3 години ВК Хебър ще бъде в европейския елит
  • Мястото на ФК Хебър е в Първа лига
  • Ще работим за построяване на нов стадион и спортна зала 


- Г-н Попов, спомняте ли си каква спортна инфраструктура и какви спортни клубове заварихте през 2007 г., когато за първи път бяхте 
избран за кмет на Пазарджик?

- Опасявам се, че по-младите наши съграждани трудно ще си спомнят какво беше през 2007 г. Защото в следващите 15 години Пазарджик се развива повече от успешно и едва ли има две мнения по този въпрос. Заслуга за това разбира се освен мен и екипът ми имат и активните хора в града. А за да се случи това трябва да привлечеш хората на своя страна. Истината е, че ние почнахме от една много зле подредена, да не кажа изключително лоша система. И въобще коя от системите работеше тогава? Какво да кажем пък за спорта? За каква база може да говорим? Зоната на здравето беше пълен погром, включително терените и залата. По това време тъкмо довършихме ремонта на закрития басейн, защото знаете каква трагедия беше там. Залата на гимнастичките течеше след всеки дъжд. 
Тази на ВК Хебър също бе в трагично състояние. Ами от зала "Васил Левски" падаха фрагменти от фасадата и покрива. Да припомним ли, че топлината във всички тези зала беше лукс. Ами стадиона?

Спортна база "Георги Бенковски" бе тотално обновена през последните години. На мястото на бурени и храсти бяха изградени две нови игрища с изкуствена настилка, а три от терените с естествена трева бяха основно реновирани

Помня един концерт на  “Rednex ” и "Ахат" през септември, 2007 г. Ами то нямаше подход до там от бурени, треви и храсталаци, които достигаха човешкия бой. Въобще цялата тази картинка със спортната инфраструктура на града ни в този период бе покъртителна и "наследството" не бе никак радостно? Хубавото е, че във времето след това успяхме да сложим всичко в ред и към днешна дата да се гордеем като един от най-спортните градове на България. А това е комплимент за Пазарджик.

- А заслужаваха ли си усилията в тази посока?

- На сто процента. Първо, защото върнахме самочувствието на съгражданите ни. До 2007 г. пазарджиклията се срамуваше от града си. С какво да се гордееше? Че е един мръсен и западнал град ли? Към днешна дата гордост са постиженията на хората. Повече вече си вярваме, показваме една съпричастност с победителите. Затова ги правим тези отбори - футбол, волейбол, баскетбол, индивидуалните спортове. Всяка година спортните клубове носят между 1600 - 1800 медала от държавни, балкански, европейски и световни първенства. Това създава манталитет на тези младежи. Запазихме си и развихме школите. И резултатите не закъсняха. Но преди тях и за да изискваш такива трябва да създадеш условия. Защото в 
Пазарджик нито един клуб не плаща наем. Поемаме дори консумативите. Да, наистина е тежко в тези времена на война и инфлация, но се справяме. 
Нали главната цел е децата да спортуват. Защото спортът е здраве.

Плувен комплекс "Балона" бе основно реконструиран 

През лятото отворихме четвъртия басейн в града. Четвърти. Толкова няма никъде. 
И очаквам още 200 деца да се запишат да тренират. Имаме 6 зали. Футболът е с 6 тренировъчни терена. Толкова нямат и в Разград. И всичко е на ниво. В момента на територията на общината има 49 клуба по 38 вида спорт. И всичките получават субсидия от общината. Извън парите от ММС и спонсорите. Базата се ползва безплатно. Входът на всички състезания също бе безплатен. Е сега, заради законови ограничения, ще трябва да въведем билети за домакинските мачове във футбола. Но няма да са толкова скъпи, че хората да не могат да ходят на мачове. 

- А кога ще влязат в сила преференциите за местните данъци и такси, за родителите на спортуващите деца?

- За спортуващите деца, влязоха още през миналата година, а от 1.01.2023 г. от данъчно намаление ще се възползват и родителите на танцуващи, пеещи и рисуващи деца. След няколко дни от началото на декември започва подаването на декларациите Отдел „Местни данъци и такси“.  Освен родители на спортуващи деца, данъчни облекчения ще има и за семействата на деца, активно занимаващи се с изкуства и култура. Това го правим отново в посоката да променяме манталитета. Както при спортуващите деца, така и родителите на децата ангажирани в културните мероприятия ще заплащат 40% по-малко местни данъци и такси. И за нас като екип е много  важно семействата, които подкрепят децата си в тяхното развитие, дали в областта на спорта, или на изкуствата, да усетят съпричастността на местната общност в грижата си за тях, да се почувстват оценени и поощрени.  

- Началото на волейболния и футболен проект стартираха през лятото на 2016 г. Някъде по това време спортът стана приоритет на Община Пазарджик. Защо чак тогава, а не например още в първия ви управленски мандат?

- Защото първото и най-важно нещо беше да си оправим града. И се радвам, че лека-полека ние успяхме да отговорим на очакванията на хората - да се подобри физическата среда - улици, училища, читалища, детски градини и какво ли не. Това беше важно. След това, обаче, си зададохме въпроса, аз и екипът ми: "Добре, пооправихме града, въпреки че то е като една къща - винаги има какво да се прави, но основните неща сме ги свършили - пречиствателна станция, депо, сепарираща инсталация.  Това са фундаментално важни за десетилетия напред неща, които ни обезпечават по-добро качество на живот.  И какво правим след инфраструктурата? Ами просто сменихме призмата и избрахме да инвестираме в хората. Да правим такива неща, които дават самочувствие. Но това нямаше как да стане преди да са оправи физическата среда. Не може да изпращаш ученика си в тъмно, мръсно и студено училище. Не може младите ни спортисти да тренират в порутените и неотоплени зали, басейни, на криви и неугледни футболни терени.

Залата на Зоната на здравето има вече напълно европейски облик

Насочихме усилия там. Аз съм щастлив, че всички тези наши инициативи, свързани с култура, социални дейности, спорт, получиха одобрението на хората. В  момента около 1500 е приблизителният брой на децата, обхванати в спортните клубове. А над 1200 са децата, занимаващи се с различни видове изкуства и реализиращи завидни постижения, всяко в своята област.

- Кое оценявате като най-голямо постижение в областта на спорта на Пазарджикк през тези 15 години?

- Повторното откриване на Спортното училище. Категорично. Войни водехме няколко години за това. Колко опита се направиха за неговата реактивация. Колко време и усилия на костваше. Като го направихме, всичко започна с едно недоверие.  Към настоящия момент в него вече се обучават над 390 ученици по 15 вида спорт, разпределени в 17 паралелки. Три от тях вече са в професионален етап на обучение и подготвят учениците за инструктори по съответния вид спорт.

През 2017 г. Спортното училище започна с няколко паралелки, но към днешна дата има близо 400 ученици

Училището стои стабилно на образователната карта не само на общината, но и на цялата област. Разполага със съвременна спортна база, общежитие, столова и квалифициран педагогически и треньорски състав. Изключително съм доволен и приятно изненадан от работата на директора Георги Георгиев. Той е отговорен, направи си добър екип и всяка година надграждат и се развиват. 

- Безспорно много работа се свърши по спортната инфраструктура. Какви са бъдещите ви планове в тази посока?

- На дневен ред стои основния ремонт на спортна зала "Хебър". По стадион "Георги Бенковски" също предстои да се направят подобрения. В плановете ни е изграждане на зала за джудо в двора на спортното за да ги компенсираме, за това, което им взехме от зала "Васил Левски", а тя да остане само за волейбола. В годините напред ще направим усилия за изграждане на още една зала и още един стадион. Залата да бъде многофункционална, с 3000 места, защото "Васил Левски" ни отесня. Стадионът пък да бъде със 7-8000 места, модерен, кокетен.

Визията на стадион "Георги Бенковски" бе коренно променена след 2017 г.

В една Сърбия, която не е член на ЕС в момента се правят 7 подобни стадиона с изцяло държавни средства. Един подобен струва 15-20 милиона евро. Ето така се доказва приоритет. Защо в България държавата не дава стадионите на клубовете? Или пък залите? Ами една зала нова с 3000 места струва 6-7 милиона, но как да я модернизираш като не е твоя? 

- Волейболният проект вече е повод за много радост и гордост на Пазарджик, но феновете на Цар футбол също искат силен Хебър?

- За футбола ни трябва време. Виждаш, че в движение правим 1001 неща. Но аз съм оптимист, че и там ще се наредят нещата. От февруари Хебър твърдо се връща
в Пазарджик. През декември предстои селекция. През лятото се предоверихме на някои хора - сбъркахме и ще си поправим грешката. В момента губим мачове или стигаме до ремита, но и  тази тенденция ще се обърне, сигурен съм. Ако направя един паралел с волейбола, ами на нас ни трябваха 5 години за да стигнем това ниво. Във футбола тепърва стартираме това. Тук нашата амбиция ще бъде да имаме един добър отбор, който да си стои в Първа лига, защото там ни е мястото. В средносрочен план това е нашата цел, а не да треперим до последно
дали ще запазим мястото си. Към момента Хебър при Владо Манчев играе по-добър футбол от показваното при Фулвио Пеа. Двамата явно имат различна футболна философия, но за успехите си иска време. Искат се и изпълнители. Най-трудно в спорта успехите идват във футбола.  


За волейбола мечтата ми е - до 3 години да играем 1/4 и 1/2 финали в ШЛ и ще направим отбор, с който да се гордее цяла България. Като не можем да се гордеем с националния ще го правим с Хебър. Искам да постигнем това за нас, за града ни и за България, и ще го направим. Догодина ще бъдем още по-силни. А ние сме отбор на само 5 години, през което време в две поредни години влизаме в ШЛ през квалификации. Преди седмица 75-хиляден Пазарджик игра с 8 милионния Берлин, столицата на Германия и бе на косъм да го бие като гост. Трябва да си даваме сметка къде сме били само до преди 2-3 години и къде сме отишли.

А догодина ще бъдем и директно поставени в групите, защото имаме вече коефициемт за това. Онзи ден пък играхме с поляците. Тази държава налива 20 г. пари във волейбола. На нас кога и за какво през този период ни помогна държавата в този спорт. Всичко е с наши усилия и наши средства. Мнозина ме гледаха скептично, когато преди 5 години казах, че ще сме шампиони на волейбол и носители на всичко в страната. Сега казвам, че до 3 ще бъдем в европейския елит. В спорта няма как да се направят светкавични успехи. Трябват години работа и екип.


 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?