Стоян Траянов: Пазарджик като зеленчуков район има какво да даде

Липсата на работна ръка е сред големите проблеми в бранша

Александра МУСИЕВСКА, Пазарджишка Марица

Стоян Траянов е директор на Областна дирекция "Земеделие" в Пазарджик, която оглавява от 2 години. Той е и най-младият директор в България. В структурата на дирекцията е от 2009-а. Средното си образование получава в гимназия "Иван Сергеевич Аксаков". Завършил е Аграрна икономика в Пловдив. В Стопанската академия в Свищов изучава финансов мениджмънт. Специализирал е и биологично земеделие в Англия. С него разговаряме за  развитието на земеделието в областта и са конкретните проблеми в бранша.

- Господин Траянов, колко са регистрираните земеделски производители на територията на Пазарджик?

- Към момента имаме регистрирани около 3800 земеделски стопани за цялата област. По-голямата част от тях са в сектор плодове и зеленчуци. Първо, че тук районът е такъв. Освен това плодовете и зеленчуците са с приоритет в новия програмен период за европейско субсидиране. Това е и нашата цел - заедно с колегите и с другите институции, с които работим като Държавен фонд земеделие и Агенцията по храните, да помагаме на приоритетните сектори - животновъдство и плодове и зеленчуци. Почти ежемесечно организираме консултативни съвети по животновъдство, на  които се разискват проблемите на сектора.

С какво са от полза тези съвети?  

- Когато проблемът е на местно ниво, заедно с помощта на Областна администрация да подпомогнем разрешването му. Когато проблемът не може да се разреши тук на местно ниво, ние поемаме отговорността да го поставим на големия Консултативен съвет по животновъдство. Той се провежда на всеки два или три месеца на национално ниво под председателството на Десислава Танева, министър на земеделието и храните.

Какви са най-честите проблеми, с които земеделските производители се сблъскват при кандидатстване за евросубсидии?

-  Проблемите се изразяват най-вече в това, че някои от земеделските стопани не следят стриктно сроковете, които са залегнали в Закона за стопанисването и ползването на земеделските имоти. По-конкретно говорим за чл. 37 В. По силата му до 31 юли всеки, който желае или не желае да му се обработват земите, трябва да подаде декларация. Независимо дали е наемател, или собственик. Тази година имаше доста стопани, които пропуснаха този срок. Въпреки това комисията се съобрази с техните желания. Това е едно от нещата, с които една част от земеделските  производители. От 2012-а до момента са се покачили тройно разпределенията в областта - от 20 на 72. В момента тече и кампанията по пререгистриране на земеделските  производители. Всяка година това пререгистриране се прави наново. Срокът е до 28 февруари, когато всички производители трябва да го направят. Затова апелирам фермерите да не чакат последния момент, а да дойдат сега, за да могат да бъдат обслужени на спокойствие. Ако се чака той, служителите не могат да насмогнат с човекопотока, стават опашки и всеки се изнервя. Налага се да работим и извънредно, тъй като се изсипват по 1500 души наведнъж.

Други трудности в бранша?

- Други трудности и проблеми са най-вече липсата на работна  ръка. Животновъдите най-вече срещат сериозни трудности при наемането на служители. Тук обаче искам да отбележа, че не говорим за сива икономика, а за хора, на които им се плащат осигуровки и имат трудови договори. Квалифицирани  кадри също липсват. Има дефицит на аграрни инженери и механизатори, на които фермерите предлагат добро възнаграждение. Немалък проблем имахме през лятото в областта. Знаете, тогава се появи нодуларен дерматит по животните. За съжаление стигна и до нашата област. Отпуснаха се ваксини, но се наложи 50 животни да бъдат умъртвени.

Има ли некоректни земеделци?

- Разбира се, че има и такива, които се опитват да злоупотребяват най-вече като се касае за отпускане на европейски средства. С колегите се стараем да ги редуцираме до минимум. Работим тези субсидии да отиват при хора, които реално ще направят нещо с тях и ще ги инвестират.

Как виждате бъдещето на земеделието в района?

- Развитието на сектор земеделие в нашия район  за мен върви в добри темпове. Базирам се на броя млади хора, които се занимават вече със земеделие и животновъдство. Те откриват нови стопанства или се грижат за вече съществуващи такива, модернизират ги. Всичко това ме кара да бъда оптимист. Пазарджик като се слави със производството на зеленчук и като такъв район има какво да даде. При едно добро управление и балансиране на дадено стопанство, то може да просперира. Самите производители се убедиха в това по време на кампанията "Подкрепи българското". Към нея имаше огромен интерес от страна на купувачи и на производители. Секторът би процъфтявал./Пазарджишка Марица

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?