32

Стоплящият житейски разказ за едно „Доизмислено щастие“

Сто странички, тридесет житейски истории, случили се, истински, съпреживени, докосващи тънките струни в душата. Илюстрации, излезли изпод ръчичките на специални деца. Една благородна кауза, предизвикала заслужена вълна от доброта и положителни емоции. Накратко – това е петата книга на учителя блогър от Пазарджик Илия Михайлов, издадена преди дни в тираж от 500 броя, които – отсега е ясно – няма да стигнат за всички желаещи, както се случи и с предишните издания на автора. Не само защото е истинско удоволствие да прочетеш разказите, сякаш пречистени през душата на дете, безрезервно вярващо в доброто и обичащо да пожелава: „Нека бъде светлина!“. Но и защото мнозина искат да си подарят различното усещане, че са част от едно благородно дело – всички приходи от изданието ще бъдат дарени за възпитаниците на Центъра за деца и младежи с увреждания „Вяра, Надежда и Любов“ в Пазарджик. Както бяха дарени за благотворителност и приходите от предишните четири книги на Михайлов – „Побързай“, „Когато вали“, „Автобус за някъде“ и „Ежедневности“.

Изборът на автора този път пада върху социалното заведение, защото то отбелязва тази година 30-годишнина и е първото по рода си в страната. Но и сякаш знак свише подсказва, че така трябва, когато приключва кампанията около „Ежедневности“. Събраните от нея приходи бяха дарени на Детското отделение към Клиниката по онкология в УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив. 

„След като бях предал парите в банката и вече пътувах във влака, ми се обади моята колежка и духовна сестра Петя Точкова – разказва учителят. – Говорехме за случилото се, споделях емоциите си, а след разговора жена, която седеше срещу мен в купето, изненадващо извади 50 лева и ми ги подаде, като каза, че иска и тя да участва в доброто, за което разбрала от случайно чутия телефонен разговор. Опитах да й обясня, че нашата сума е преведена, а с нейните пари не знам как да постъпя. Тя обаче беше непреклонна – искаше да ги дари, и то чрез мен. Бях поразен от гласуваното ми доверие! Добавих от мен още 50 лева, за да станат поне 100 и пак по съвет на Петя ги дарих на Център „Вяра, Надежда и Любов“. А случилото се в купето – убеден съм! – беше знак свише. След тази история си казах, че следващата ми кауза ще бъдат децата в този център“.

Пазарджиклията за пореден път подчертава, че значимите жестове се правят от повече хора, обединени около желанието да правят добро. Една от големите му радости е именно това – всяко от изданията му обединява, изпълнява благородна мисия и оставя светла диря в обществения живот на Пазарджик.

 

Книгата идва при читателите в събота

Вместо представяне, каквото в момента не може да бъде организирано заради действащите ограничения за събиране на хора на закрито, „Доизмислено щастие“ отива при читателя с продажба на открито. Който иска да си я купи, ще може да го направи срещу 12 лева в събота, 26 февруари, пред офиса на Фондация „Арт Ангел“ на ул. „Пейо Яворов“, срещу Регионалното управление по образованието.

Сборникът отново не дочака да бъде занесен в пълен тираж при аудиторията – най-нетърпеливите вече правят поръчки. От Варна, София, Пловдив, Велико Търново, а някои искат цели стекове. 

„Приятно ми е, радвам се, че хората четат, а и искат да участват в нещо добро“ – признава чистосърдечно Михайлов

Добрите му намерения отново срещат вълна от доброта. И подкрепа от известни личности, повече от които обаче той засега пази като изненада за аудиторията си. 

На днешната огледална дата 22.02.2022 Илия Михайлов е рожденик. Първият от популярните хора, които стават лица на „Доизмислено щастие“, е обичаният български актьор Христо Шопов.

За рождения си ден получих безценен подарък от един добър човек с голямо сърце, когото безкрайно обичам и уважавам - сподели във Фейсбук учителят. - Получих подкрепа и съпричастност от един от моите герои - българският актьор Христо Шопов. 

Бате Христо застава зад нашата кауза "Доизмислено щастие"! 

От екипа на „Марица“ също честитим рождения ден на Илия Михайлов с пожелания да бъде здрав, обичан, щастлив и да среща само добро по пътя си!

 

Цветана Манева „подарява“ заглавието

Голямата българска актриса Цветана Манева неволно „подарила“ на своя верен почитател Илия Михайлов заглавието за петата му книга – „Доизмислено щастие“. Това се случило по време на представяне на книга за нея, написана от Георги Тошев. На финала актрисата споделя, че понякога си доизмисля хората, за да може по-лесно да им прощава и да ги обича. Тази мисъл толкова силна впечатлява учителя, че той веднага припознава в нея основната идея за своя нов сборник с човешки истории. 

Ще си позволим да разтворим още малко завесата около известните личности, подкрепящи книгата. Цветана Манева е един от големите творци, пожелали да бъдат лица на каузата „Доизмислено щастие“.

 

Когато доброто е заразно

Петата книжка на учителя блогър отново излиза изцяло благодарение на много дарители, за всеки от които той говори с благодарност и безкрайно уважение. Сред тях са пазарджишката бизнес дама Илияна Капитанова, Женя от Лондон и Надето от София (по тяхно желание имената им не се оповестяват), Георги Янакиев, Емил Йорданов, Димитър Гаджев. Половината от сумата за издаването на тиража е дарил пазарджишкият предприемач Костадин Тошев от фирма „Крез“. Други помагат с доброволен труд – редакторът Георги Спасов, коректорката Жана Цветанова, художничката Катрин Малинова, която отново придава особен дух на изданието с творбата си за корицата, Дияна Николова, под чиито напътствия възпитаниците на Център „Вяра, Надежда и Любов“ са сътворили всички илюстрации към 30-те разказа. Специална роля за доброто има също Войчех Пекаж от печатница „Беллопринт“ и неговите колежки Зорница, Галя и Нушето, проявили не само професионализъм, но и добронамереност и човешко отношение.

„Когато един човек е добър, не може да го скрие, а и не трябва“ – с признателност казва за всеки от тях Михайлов.

 

Традиция: Пловдивският бохем Мильо пръв чете всеки нов сборник

Легендарният пловдивски бохем Мильо пръв има честта да прочете всяка нова книжка на Илия Михайлов. Или по-скоро бронзовата статуя, приседнала на стълбището с водната каскада и надписа Together.

„Спазих традицията. Щом излезе моя книжка, веднага я нося на Мильо. Направих така и с "Доизмислено щастие" – сподели авторът. – Той вдигна яката на сакото си, за да се предпази от силния вятър. Погледна ме с преценяващ поглед и я разгърна без да каже нищо. След това веднага се усмихна, виждайки рисунките на малчуганите от Дневния център за деца и младежи с увреждания "Вяра. Надежда. Любов" гр. Пазарджик. За впечатленията му от текстовете ще трябва да почакам. Мильо е претенциозен читател и мнението му важно за мен. При него нещата стават бавно“.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?