Шейната смени колата

Вместо да шофират рисковано в преспите, родители водят хлапетата на градина с превозното средство на Добрия старец

Елица КАНДЕВА, Пазарджишка Марица

Родители изоставиха колите и извадиха шейните, за да возят с тях хлапетата до детската градина. Улиците около учебните заведения от няколко дни пустеят. За сметка на това пред стълбите на някои от градините се ширва богат "автопарк" от всякакви модели шейни.

Колата трудно се вади сутрин, няма къде да се паркира в преспите и леда, а с шейната е по-лесно и по-забавно, обяснява Николай Манолов. Току-що е влязъл в двора, дърпайки шейната с 5-годишната си щерка Николета. Откакто падна снегът, се е отказал напълно от семейния автомобил и го е заменил с простичкото превозно средство. Сутрин с дъщеря му прекосяват половината махала и благополучно пристигат навреме, без да се налага да излизат по-рано, за да се рине колата, да се 
затопля купето и да се стърже лед от прозорците. Николета пък се чувства много удобно върху пластмасовото шаси в жълто и синьо. Семейството купило шейната още миналата зима за трийсетина лева, но за беда не паднал сняг. За сметка на това пък, след толкова дълго чакане днес радостта на хлапето е двойна.

Приятелките Лора и Пламена от подготвителната група пък пристигат на принципа, който възрастните наричат "споделен превоз". Близките на Пламена купили модерна шейна. Струва си цената от 250 лева, защото има кормило и даже спирачки. Дърпа я дядото Пламен, на когото е кръстена внучката. Ако у дома има Център за градска мобилност, който да командва  транспорта, той ще му е началник. Но и без такива официалности отговаря за воденето и взимането от градина. Ние се грижим за детето, майката и таткото работят, само дето пари не носят, смее се дядото.  

Всяка заран пътьом с Пламена качват и съседското дете Лора. Приятелките са в една група и пристигат съвсем отблизо, но въпреки това забавлението си струва. На Лора  харесва, иначе идваме пеша, разказва майка Елисавета. И други комшийски деца са качвали дъщеря , така че не е изправена пред нуждата да купува специално шейна.

Родителите на Жана пък живеят доста далече и няма как да разчитат само на този превоз. Но са намерили начин да комбинират 2 в 1. Стигат до градината с колата, вадят от багажника шейната и с нея преодоляват последната права от улицата до входа.

Този превоз е по-екологичен, не харчи бензин и е по-безопасен, поощряват новия почин и учителките. Освен всичко останало, с него хлапетата идват с усмивка. 

Да се купи изгодно шейна в разгара на зимата се оказва нелеко начинание. Артикулът не се предлага в хипермаркетите, където обикновено има всичко.

Най-голям е изборът в спортните магазини. Интернет страницата на един от тях в момента предлага 10 вида. На-простият модел е шейна-лопата за 4 лева. От този клас има и малко по-луксозна, изработена от пяна, за да изолира студа. Тя е с още едно предимство - позволява да се навие и прибере в раница. Цената е 9 лева. По-стабилните струват между  30 и 60 лева.  Седалката влиза в досег със снега със сравнително голяма площ, вместо чрез релси, това позволява по-гъвкаво управление. 

Има опция за смяна на посоката и спирачка. Предлагат се и бебешки модели с колани за закопчаване като в детско столче.  Двуместните шейни от по-висок клас стигат 130 лева и нагоре. 

За хлапета  над 6 г. сгъваема шейна-скутер, която наподобява снежна тротинетка, излиза малко над 70 лева. Сноускейтът е по-опасен, любителите на по-екстремни преживявания могат да го имат срещу 40-ина лева. Става и за възрастни, защото издържа до 100 килограма.  

Даже на старо шейните струват между 20 и 100 лв. Трудно се намират и сред познати с пораснали вече деца. Причината е, че повечето семейства не правят инвестиция точно в тази играчка, понеже в Пазарджик снегът рядко се задържа./ Пазарджишка Марица

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?