По-лесно е да се разведеш, отколкото да наемеш чистачка

Дори и хората от първия етаж са длъжни да плащат за асансьор, който не ползват

Вяра ПОРЯЗОВА, Пазарджишка Марица

Дълги години хората се майтапеха, че в сравнение с това да се откажеш от парното в блока всичко изглежда по-лесно. Сега култовият лаф вече има друг смисъл - „по-лесно е да се разведеш с ТЕЦ-а, отколкото блокът да си наеме чистачка”, шегуват се професионалните домоуправители. С промени в Закона за управлението на етажната собственост (ЗУЕС) от първи април т.г. за дейностите по поддръжка на етажната собственост като почистване или ремонт на асансьора е нужно съгласието на 67% от живущите в сградата. Забележете, не кворум на общото събрание, а съгласие, дебело подчертава Лилия Чолакова от БГ Домоуправител.

Това означава, че ако етажната собственост не е доволна от услугите на чистачката и би желала да я смени, трябва да извърви дълъг път - да се събере общо събрание, да се гласува смяната, да се оформи протокол.

От първи април насам всички съседи, дори и тези, които живеят на първия етаж в блока, са длъжни да дават пари за асансьора. Нищо, че не го ползват. Изключително трудно ни е да убедим хората да дадат солидарно пари за нещо, което не ползват, коментира професионалният домоуправител. До края на март с решение на Общото събрание от този разход можеха да се освободят хората от първия, втория, дори и третия етаж. В момента това е невъзможно. С казуса в официално писмо е запознат дори омбудсманът Мая Манолова. И нейната институция обаче мълчи как да приложат редактирания член от закона безконфликтно.

В Пловдив срещаме още един проблем, за който няма решение, разказват професионалните домоуправители от БГ Домоуправител. Управляваме един блок в ЖР "Тракия" и два в квартал "Кючук Париж", чиито първи етажи са заети от детски градини. Преобразуваните подблокови пространства също попадат под ударите на закона и те също дължат такса за асансьор, при това минимум в трикратен размер на служител, обяснява Лилия Чолакова. В нашите случаи служителите на градините са осем души. Така излиза, че забавачките трябва да плащат близо половината от сметката за асансьор на блока, без въобще да го ползват. Те не го правят, а общината, под чиято шапка са градините, също мълчи как да прилагаме в този случай закона, обобщават професионалните домоуправители.

ЛИБЕРАЛЕН РЕЖИМ

Преди затегнатия режим в ЗУЕС в жилищни сгради е имало доста прецеденти. По решение на Общото събрание от таксата за асансьор са били освобождавани дори съседи от горните етажи, които по една или друга причина не ползват подемното съоръжение. Имахме такъв случай с мъж с клаустрофобия, посочва професионалният домоуправител. Месечната такса за асансьор варира в много широки граници, като правилото е колкото повече апартаменти има в блока, толкова по-малко пари се падат на семейство. Може да е 2.50 лева на човек, а може да стигне и до 10 лева, особено в по-малки кооперации./Пазарджишка Марица

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?