Милена Фучеджиева:: Евровизия като "Ален мак"

Меломани от цяла Европа заляха мрежата с гневни коментари за конкурса

Европейските фенове заринаха фейсбук страницата и официалния сайт на Евровизия с негативни коментари след избора на украинката Джамала за победител в  музикалното състезание. Всеобщото мнение за събитието от събота вечер бе, че конкурсът от песенен трябва да бъде обявен за политически. Нещо като нашия "Ален мак" от времето на соца, но капиталистически. Почти единодушно меломаните от цял свят обявиха, че фаворитите им са били между представителите на Полша, Литва, Испания, Русия, Австралия, Грузия и България. Взривът на недоволството тръгна още от вота на журито, в който един от любимците на публиката от Полша не получи никакви гласове.  

Независимо от прекрасното представяне и страхотната песен  "Ако любовта беше престъпление", Поли остана четвърта и това ядоса българските фенове. Те не бяха особено активни в официалните форуми на конкурса и постваха преди всичко мнението си, че нашето изпълнение е било далеч по-запомнящо се от това на украинката Джамала. Подкрепиха ги и меломани от различни държави, които отбелязаха: "Да, песента на България беше много по-добра, но там няма война".

Големите спорове българските фенове изместиха на стените си във фейсбук. Актрисата Параскева Джукелова написа: Ее, браво на Поли! При този политически вот нейното четвърто място си е победа".

Най-остра бе писателката Милена Фучеджиева. Тя обяви, че Евровизия  е заприличала на политическия фестивал "Ален мак" отпреди 10 ноември.

Украинката Джамала  е певица, лишена от чар, с посредствен глас, с посредствена песен. Но пък хем 
украинска, хем с ислямски мотиви. Новите "европейци" в Европа явно са гласували  за "европейското" звучене. Две в едно, браво, украински комсомолци, добре се  справихте, написа Фучеджиева и посъветва Поли Генова, ако реши да се яви пак, да сключи брак с  транссексуална жена от Сирия или да си пусне поне брада.

Не търси причината за загубата си в нищо друго, освен в отново безкрайно тъпия и несвободен свят, в който живеем - свят на студена война и на подмяна. Загубата ти няма нищо общо с качествата ти и представянето ти.  Поли, не се отказвай да направиш България известна, завърши Фучеджиева.

Мнозинството се обедини около тезата, че за поредна година вотът е бил политически, а в това издание на Евровизия журито особено силно е подпомогнало този избор. 

Нашата песен бе пример за странния вот - докато зрителите в Испания и Кипър отредиха на Поли първо място с 12 точки, журито не даде нито една. Генова не бе отличена дори и с точица от още 12 професионални журита в Австрия, Исландия, Сан Марино, Чехия, Грузия, Финландия, Молдова, Холандия, Германия, Русия, Хърватия, Гърция, Естония, Унгария, Италия, Швеция. Феновете на качествената музика в тези страни в същото време дадоха 74 от общо 180-те точки от зрителския вот за Поли.

Българската песен не получи нито една точка от двата вота в три държави - Естония, Исландия и Русия.

Така нашето момиче взе 180 точки от публиката и 127 - от журитата. На силна подкрепа на зрителите, освен в Кипър и Испания, Генова спечели от Австралия и Македония (по 10), Албания, Азербайджан, Малта, Сърбия, Великобритания - по 8, Гърция, Израел и Италия - 7, Австрия, Белгия, Чехия, Франция, Ирландия, Черна гора, Норвегия (по 5), Беларус, Финландия, Германия, Унгария, Швеция (по 4), Грузия, Полша, Сан Марино (по 3), Босна и Херцеговина, Молдова, Словения, Украйна (по 2), Хърватия, Латвия, Холандия (по 1).

Най-високо песента на Поли бе оценен от журитата на Македония и Словения, които отредиха 10 точки. Норвегия и Австралия дадоха 8 точки, а Израел - 7. Шест точки дойдоха от Белгия, а 5 - от Великобритания. Останалите журита от Латвия, Беларус, Литва, Сърбия, Албания, Украйна, Полша и Черна гора ни оцениха с между 1 и 4 т. 

За финал почитател на конкурса от Европа попита риторично: "Quo vadis, Eurovision" ("Къде отиваш, Евровизия?").

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?