32

Културното ни наследство - акцент във форум на читалищни дейци

Предстои провеждането на второто за 2023 г. Областно съвещание за Пазарджишка читалищна колегия. На 28 април в читалище „Христо Ботев-1897 г.“ в областния град, по текущи въпроси около дейността на читалищата през пролетта – до началото на лятото. За информираност, координация и организационно-методическо подпомагане в Регионалната читалищна мрежа - по приоритетите за визирания работен период, до следващото /в края на юни/ регулярно Съвещание за трето двумесечие на годината.

Дневният ред на занятието предвижда споделяния за проведените годишни отчетни събрания на читалищата, за осъществените пролетни инициативи и мероприятия, за краткосрочните планове на дейността - като активности, трудности и постижения.  С цел: извличане и развитие на добрия опит в справяне с предизвикателствата, обмен на идеи, творчество и практически подходи. В една интригуваща форма на паралел със селектиран „прочит“ на съответстващите законови разписания, подготвен от експерт Радка Енчева-Кочева, ръководител на Регионален читалищен център - Пазарджик.

Особено място в съвещателната програма е отделено на  темата за ролята и ангажимента на читалищата в опазване на живото културно многообразие на Региона, като местно и национално богатство. В съответствие с политиката на държавата в това отношение и задълженията й по Конвенция 2003 на ЮНЕСКО за опазване на световното нематериално културно наследство. Защото тази година обединеният чрез образование, наука и култура Свят отбелязва 10 годишнината от създаването на Конвенцията, ратифицирана от България през 2008 г. С произтичащите от това отговорности и право за вписване на  български човешки шедьоври в Световната листа на нематериалното културно наследство. Такива, характерни - от голямо национално значение, като бистришкото  двугласно пеене, кукерите на Перник, нестинарството и  мн. др.

В следствие на това, че сме страна по Конвенция 2003, като задължение и възможност, имаме Национален регистър с Представителна листа на елементите на нематериалното културно наследство, която от  2008 г., през две години се попълват чрез подбор на кандидатури по системата „Живи човешки съкровища – България“, в двата етапа /регионален и национален/. От 2022 година в Регистъра на нематериалното културно наследство са създадени и Спешна листа на културно наследство, нуждаещо се от спешна помощ, поради застрашеност от изчезване и Листа на добрите практики, от които елементи могат да бъдат включвани в съответните им Световни листи, по молба от държавата – за опазване на международно равнище. Така Конвенцията регламентира запазване на нематериалното културно богатство на човечеството: обичаите, уменията и занаятите, представянето и изразяването им, пространствата на практикуването им и свързаните предмети, когато са признати от общностите, групите и отделните лица като такива - значими за тях. Прави ги видими за света и основа за диалог на разбирателство между различните в културното многообразие.

През годините, по номинации на съответните читалища, в Листата на област Пазарджик като местно културно богатство са вписани: занаятът тъкачество на килими от Костандово; обичаите „Гергьовден в Бъта“, „Украсяване на накалите“ от Радилово, „Розовска въртележка“ по Великден в Розово, „Дервишовден в Лесичово“; женското пеене на Симеоновец и двугласното пеене на Дорково. В Националната представителна листа на живото културно наследство място намират „Дервишката група“ на Лесичово и Дорковският ансамбъл „Овчарска песен“. Световната листа още очаква номинация от Пазарджишко. Пожелаваме си го през 2024 година!

Автор: инж. Радка Енчева-Кочева, РЕКИЦ „Читалища“ - Пазарджик

Оцени новината

Оцени новината
5/5 от 1 оценки
5/5 от 1 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?