Идея: Базов доход замества заплати и пенсии

Държавата дава кредитни карти и да харчим докрай, иначе парите горят, предлага бизнесменът Тони Баджаров

Дора ЦВЕТКОВА

Новата година дойде с нова минимална работна заплата - 460 лева, и неминуемите спорове справедлива ли е като размер, след като е най-ниска в целия Европейски съюз. Не останаха назад и полемиките за все по-голямата разлика между нея и месечната помощ за майките, която остава 340 лева. И за пенсиите, с които здрав човек не може да оцелее, камо ли възрастен и с нужда от пари за лекарства. И за детските надбавки, защото те също са обидно ниски. 

Темата за ниските доходи отново изведе на дневен ред идеята за едно плащане, което би могло да замести всички вече изброени - безусловният базов доход. Това е сума, покриваща нуждите на жизнения минимум, която гражданите получават, независимо от каквито и да било обстоятелства, с цел да им се даде шанс за достоен живот в трудни моменти. Ако човек не работи, защото е дете или пенсионер, той получава доход,  който му осигурява достоен живот. Но тъй като всички хора са равни, този доход се полага на цялото население, в това число и на работещите. От друга страна, безусловният доход е пазар за стоките и услугите, които са включени в базовия пакет - дом, основни услуги, храна, облекло и други. Замества почти изцяло държавните пенсии, които са до размера му (за по-високите се доплаща) и всички останали социални плащания като детски добавки, обезщетения при раждане, безработица и други. Доплащат се само определен вид специфични добавки по ред определен в закона, гласи концепцията.

Тони Баждаров, бивш общински съветник в Пазарджик и човек с успешен бизнес, е един от най-яростните защитници в социалните медии на въвеждането на безусловен базов доход. Според концепцията, разработена със съмишлениците му, този доход не бива да е помощ, а пожизнено право. Има яснота и как да се реагира при евентуална криза, ако значителна част от хората спрат да работят. Практиката показва, че това не се е случвало при нито един от досегашните пилотни проекти - не повече от 5 % са отказали работа.

При модела, предлаган от Баждаров, не се дават пари в брой, за да се гарантира харченето им в посока, изгодна на българската икономика. Хората получават кредитни карти и са стимулирани да харчат докрай лимита им, а не да спестяват. Средствата са повече, ако в семейството има деца. Длъжник по тези карти е Държавният бюджет.

През месеца се пазаруват потребителски стоки, това води до плащане на ДДС или евентуално акциз, те отиват в реалната икономика, после БНБ прави разплащането между търговците, държавата и служебно закрива натрупаните салда по картите за сметка на натрупаните данъци и такси. Фактически емитираните в началото на месеца пари се унищожават накрая, те не остават в оборот. Но те, първо, служат на хората, второ - помагат на реалната икономика, която създава благата, и не на последно място - осъществяват финансирането на държавните функции, обяснява предприемачът.

Баждаров не приема реплики като „Прекалено е хубаво, за да е истина”. Нарича ги ограничаващи вярвания, с които сами си слагаме пранги. Подчертава, че базовият доход е добър, защото дава възможност за развитие на всеки човек, за подем на реалната икономика, а тя от своя страна пък става платежоспособен клиент на финансовия сектор. Проблемът днес е, че крайният клиент е неплатежоспособен, а в същото време наливаме едни пари в едни банки, но няма полза за хората.


Челен опит

Безусловният базов доход вече е изпробван по света, а резултатите са изненадващи, разказва Тони Баждаров. Засега са прилагани само пилотни проекти, което не значи да обхващат цялата система. Намира се финансиране и за определен период от време - година-две, се изплаща на определена извадка от хора определена сума. На държавно ниво е правено единствено в Канада още през 70-те години, а по-късно - в Индия, Намибия.

Умишлено са давани парите в брой, за да се види какво ще направят хората - дали няма да започнат да пият, да харчат за комар, да пилеят за нищо. Оказва се, че хората не само не прахосват, а започват да градят обща инфраструктура. Отнасят се абсолютно съзнателно към предоставената възможност.


Тони Баджаров: Така ще преборим бедността и ще развием икономиката

Тони Баждаров е роден във Враца през 1967 година, завършил е Езиковата гимназия в Пазарджик, после - Висшия технически университет в София. Занимава се със собствен бизнес от 1991 година. От 1994-а има участие в предприятие, произвеждащо за износ, участва в различни инициативи. Този опит му дава основата за идеята за безусловния базов доход. През 2003 г. е избран за общински съветник в Пазарджик. След изтичането на мандата приключва реалното си участие във властта. Сега лансира перспективни политически модели, които внасят баланс в обществото и решават конкретни наболели проблеми. 


Г-н Баждаров, разкажете за концепцията и доколко е приложима на практика. 


-Ако бъде въведен безусловен базов доход, се обезсмисля минималната работна заплата. Тя е частна сделка между работодател и работник и там държавата няма място. Но тя е длъжна да гарантира на всички граждани социалния минимум. Досега се опитва да изнудва бизнеса с минимални заплати и прагове. А това трябва да стане с облагане на потреблението. Накрая сметката се плаща от потребителя, защото никой предприемач не работи на загуба, освен ако не пере пари. Облагането на потребителя е с ДДС и акцизи. За да се намалят злоупотребите, трябва да се обърне начисляването - регистрираните по Закона за ДДС лица купуват с нулев данък и са задължени при продажба на краен потребител да начисляват пълната ставка. Така не не може да се прилага трикът с фактури от кухи компании по веригата. Тенденцията е работните места да намаляват за сметка на повишаване на производителността с нови технологии и умни машини, заместващи масовия труд. Функция на държавата по Всеобщата декларация за правата на човека, чл. 25, е да осигури определено жизнено равнище на всички хора на своята територия.

Остава съмнението дали няма да има злоупотреби.

-Какви, след като базовият доход е за всички? Днес няма работни места за всички и това го виждаме - щом има толкова безработни. От 2008 година насам се наляха трилиони в едни банки, които били прекалено големи, за да фалират. И нищо повече. Ние разпространяваме знанието за тази идея и че тя може да се приложи веднага. Винаги ще си бъдем назад в развитието, ако не я приложим. Защото днешната система не позволява развитие и не защитава друго, освен интересите на банкерите и чиновниците. При базовия доход огромната част от парите циркулират по волята на обикновените хора, а не на чиновниците и банкерите. Началници стават гражданите. С гласуване на каса определят кой да остане на пазара и кой да фалира. Идеята в близко бъдеще ще се развива под формата на пилотни проекти в европейски страни. Скоро започва във Финландия за 2000 безработни, ще им се плаща 3 години по 560 евро на месец. После ще направят изводите и от тях зависи дали ще се прилага пълната система на базовия доход./"Пазарджишка Марица"

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?