102

Година след масовия мор във Велинградско: Замериха рибата в река Чепинска

Научни работници от Института по рибарство и аквакултури (ИРА) в Пловдив и  инспектори от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) в Пазарджик взеха проби от река Чепинска. Те са част от програма за националния мониторинг на реките.

Набраните проби са от три представителни места от реката Чепинска: в района на Сухата лъка над Велинград, в градската част и малко преди с. Драгиново. 
Технологията на вземане на проби е чрез слаботоков уред, с който се преминава по трансекта, а още няколко помощници събират рибата с кепчета. Макар да изглежда грубо, това е най-щадящият метод на вземане на проби като след премерване на размер и тегло и записване на данните, рибите се връщат обратно във водата. От всяка точка са взети риби за изследване в камерална обстановка. 
Членовете на рибарското сдружение са доволни, че са успели да помогнат, най-вече с познаване на терена и избиране на подходящи места за набиране на пробите.

Инспектиращите установиха наличието на рибен ресурс като се очаква значително засилване на проверките по реките в района. В контролните пунктове бяха уловени видовете: балканска пъстърва, кефал, черна мряна, щипок, една каракуда в района на с. Драгиново. Естествено, над Велинград е имало само пъстърва, като в градската част беше най-силната проба с всички видове. Преди Драгиново пробонабирането се извърши непосредствено преди отровения участък през миналата година. Съвсем обяснимо там пробата беше слаба, но имаше наличие на пъстърви, дребни кефалчета и мренки, което означава, че лека-полека реката започва да се възстановява след гибелта на рибния ресурс.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?