ФК Хебър и ВК Хебър възроптаха остро срещу Наредбата за субсидиране на спорта
Готови сме да отървем Общината от "бремето" да подпомага отбора, категорични са Румен Димитров и Валдани
- 08:05, 22.11.2024
- 14:22, 22.11.2024
- 2423
- 0
Спешна редакция на текстове в проекта за решение на новата Наредба за субсидиране на клубовете през 2025 г. поискаха шефове и спонсори на двата най-големи спортни бранда на Пазарджишка област - ФК Хебър и ВК Хебър. Това стана ясно по време на проведеното снощи публично обсъждане на Наредбата, която в края на месеца ще разглежда на редовната си сесия Общински съвет - Пазарджик.
В пленарна зала освен вносителите от общинска администрация в лицето на ресорния зам.-кмет Таня Колчакова-Янева бяха още председателите на УС на ФК Хебър и ВК Хебър Валентин Василев - Валдани и Александър Иванов, общинският съветник, строителен предприемач и спонсор на хебърци Румен Димитров, колегите му от ситипарламента Ренета Камберова, Борис Владов, Йордан Кожухаров, Атанас Шопов, представителят на общината в УС на Хебър Лазар Костов, представители на гражданското общество и на джудо клуб "Кодокан".
В самото начало зам.-кметът Таня Колчакова-Янева запозна присъстващите с мотивите за промените в Наредбата.
"Правим ги заради това да има равнопоставеност между клубовете. Говорим за общо 42 клуба в Пазарджик. Оставяме личните симпатии и сантиментите настрана и търсим методология, гарантираща равен старт и справедливо разпределение на средствата", заяви Колчакова-Янева.
"Точковата система не е променяна. Целевите субсидии пък имат ролята за покриване на маргиналните нужди на клубовете. Повечето от тях подпомагаме на базата на постигнатите резултати. Знаете че отделно от това клубовете ползват и общинска база, която се поддържа за наша сметка. На следващо място идва и финансиране и дофинансиране на състезания от страна на общината", очерта финансовите ангажименти на адмистрацията Таня Колчакова-Янева.
След това тя уточни, че новия ред за кандидадстване за целеви субсидии е фиксиран в Наредбата с конкретни срокове, а не хаотично, както беше през тази година.
"За целеви субсидии през 2024 г. разполагахме с 1 милион лева. Ако тази цифра се запази и в новия бюджет ще имам по 500 000 лева на полугодие. От 1.11 до 31.12.2024 г. ще бъде първия период за подаване на заявления за финансиране. След това комисия ще обсъди кои искания и доколко да бъдат удовлетворени и крайната дума ще има отново Общинския съвет. От 1.4.2025 г. до 31.5.2025 г. ще бъде втория период за подаване. Ако държавния бюджет не бъде приет навреме и съответно няма и общински такъв, законово ще можем да харчим по 1/12 от сумата за 2024 г.
При вариант с актуализация на общинския бюджет за 2025 г. ще може да има и допълнителен трети транш целева субсидия за спорта, но това е под условие", каза ресорния зам.-кмет.
Таня Колчакова-Янева съобщи, че в проекта за Наредбата попадат клубовете от колективния спорт - ФК Хебър, ВК Хебър и БК Хебър, тези от индивидуалните спортове и туризма. "Колективните могат да разчитат на до 32 % от бюджета за целева субсидия, а индивидуалните до 5 %. Досега те са вземали не повече от 1%. В крайна сметка базата е важна, колкото по-голяма е тя, толкова повече са парите са субсидия на спорта. Ако тези текстове се запазят мъжките тимове на Хебър - футбол и волейбол могат да разчитат на 40 %(по 20 % на всеки от тях) от всички целеви субсидии, другите 60 % са за школите", уточни Колчакова-Янева в края на изложението си.
Думите й обаче бяха посрещнати "на нож" от представителите на ФК Хебър.
Първи се изказа Румен Димитров, който от една година е сред основните спонсори на клуба. "Ако това предложение се запази в този си вид, ние просто ще свикаме една пресконференция и ще кажем, че закриваме този клуб, за да може Общината да се освободи от това "бреме" да подпомага Хебър. От това, което чувам сега разбирам, че всъщност ние явно си говорим на различни езици. Краен съм и емоционален, защото за сетен път се убеждавам, че си говорим за Лом и Лондон, а те са много различни по мащаб. Вашият представител Лазар Костов чу през лятото от кмета обещание за 500 000 лв до края на годината, а то се оказа, че в тази цифра влизат и парите за школата. За догодина чуваме да се предлагат едни пределни 200 000 лв. и то евентуално. Аз пък питам - кога най-после ще се проведе обществена поръчка за транспорт? Как можеше 6-7 години назад във времето Общината да поема разходите за пътуване на децата от школата за мачовете, а сега не може. Тези деца не са на Румен, Вальо, Таня или Лазар. Те са на Пазарджик. И вие сега разчитате на това, че ние в момента с г-н Василев сме отговорни и мазохисти всяка седмица да се бъркаме в джобовете между 5 и 8 000 лева само за транспорта на школата. Говорим за 20 гарнитури трениращи и състезаващи се деца. Досега от Общината имаме само обещания. Намериха се 3 спонсора, единият, наш колега съветник каза на втория месец, че прекратява договора, който е за 250 лв. месечно. Събрали сме му ги на жълти стотинки и ще му ги върнем тържествено на пресконференция. Ако така ще я караме, в края на другия месец свикваме пресконференция и обявяваме да се знае кой закрива футбола в града", заяви разпалено Румен Димитров.
На свой ред Атанас Шопов призова Таня Колчакова-Янева да отиде вечер на спортна база "Георги Бенковски" и да преброи леките автомобили, а не децата и родителите. "Ще ви трябват 15 минути да броите. Ако искате на това да сложим кръста, само кажете", каза шефът на бюджетната комисия в ситипарламента.
Думите на Димитров и Шопов отключиха словестна престрелка между двете страни.
Зам.-кметът отново пледира за баланс и справедливост при разпределение на средствата. И акцентира вниманието на аудиторията върху вечната колизия, когато се говори за пари - лимитираните ресурси и желанията за по-големи харчове.
"Ами тогава нека да спестим от друго перо. Има от къде. В същото време да попитам къде са спонсорите, които трябваше да са алтернатова на общинската помощ, ако приемем, че тя е ограничена. Много е важно кой търси фирмите - дали кмета или някой друг. Защото не е все едно и също, уверявавм ви", обърна се към Таня Колчакова - Янева Румен Димитров.
Тя от своя страна репликира, че посоката е тази - търсене на външни източници чрез рекламни и спонсорски договори и кандидатстване по програми.
"Съзнавам, че двата професионални футболни клуба са най-потърпевши от тази Наредба, но ако обърнем процентите с обратен знак ще кажем на всички останали, че не са важни", каза ресорния зам.-кмет.
След това в пренията се включи Валентин Василев, който съобщи, че в момента само за школата на Хебър гълта по 85-90 000 на месец. "Имаме между 30-35 000 лв без ДДС за транспорт на мачовете по спортния календар на децата и още 35 000 за заплати на треньорите. Колко още време предполагате, че можем да издържим с Румен", попита риторично Валдани.
На свой ред Димитров допълни, че до момента при гласувани общо 605 000 лв. за клуба като цяло, от Общината в посока Хебър и то само за ДЮШ-а са постъпили едва 2 транша - едни 43 000 лв и още 105 000 лв. За сравнение ще кажа, че за същия период от 5 месеца Валентин Василев е платил от джоба си 245 000 лв., включително и за разходите в школата. Това нормално ли е?", запита Димитров.
На въпрос на Колчакова-Янева - защо другите суми от общинската субсидия не се получават, Румен Димитров обясни, че клубът има публични задължения към НАП и НОИ, защото от 11 месеца община Пазарджик е спряла да плаща и сметката е запорирана. "Ами значи не сте си получили парите по независещи от общината причини", дупликира го Колчакова-Янева.
"Да, но след 2 седмици сметката ще бъде отблокирана и ние ще очакваме от вас да изпълните ангажимента си по договора за субсидия, който имаме", обърна се към зам.-кмета Румен Димитров.
Колегата му Атанас Шопов пък обяви, че не е съгласен с проекта за решение в този му вид и в крайна сметка последната дума ще има залата - т.е. заседанието на Общинския съвет, който трябва да гласува Наредбата.
Според шефът на ВК Хебър Алексанър Иванов Наредбата за субсидиите е сбъркана изначало по чисто принципна причина. "В генезиса си тези два клуба функционират по много различен начин от останалите. Затова и до преди 1 година те бяха отделени от всички останали. Няма как да сложите две различни животни в една клетка. Хебър-ите - футбол, волейбол и баскетбол нямат почти нищо общо с останалите - брой деца, методика, нужди, специфика най-вече това, че ние имаме една шапка - представителни тимове, които играят в елита и тези деца в школите трябва да се стремят към върха на пирамидата. Без това всичко ще бъде с променлив успех - нетрайно, неустойчиво и временно", заяви Иванов, който прикани администрацията за изваждане на колективния спорт от Наредбата.
"Няма как да сравните дори най-развитите индивидуални спортни клубове - художествена гимнастика или джудо, например с футбола. Разходите са много различни. Изваждайки ги от Наредбата ще си решите и проблема с противопоставянето на останалите", подкрепи колегата си Александър Иванов Ренета Камберова, която отговаряше за спорта в общината между 2017 и 2023 г.
Последваха нови дебати по темата за търесене на допълнителни средства. От името на общинска администрация, зам.-кметът Таня Колчакова-Янева категорично отказа да се редуцурат средствата за издръжка на симфоничния оркестър на Пазарджик, който струва ежегодно на бюджета по 1 200 000 лв. Нито тези за Ансамбъл Пазарджик.
"Значи общината издържа на 100% Симфоничния оркестър, а за Хебър предлага 5%. Ами това си е отвсякъде двоен аршин", разпали се отново Валдани и призова за балансиран подход. Колегата му Румен Димитров напомни, че ФК Хебър е едиствения спортен клуб на Пазарджик, който не получава и 1 лев от федерацията си, респ. БФС нито за мъжете, нито за школата. "За разлика от всички останали, които освен общинска субсидия генерират приходи от своите федерации(през спортното министерство и тотализатора), членски внос, такси, спонсори, реклами и т.н.", уточни предприемачът.
В заключение Румен Димитров конкретизира две предложения за редакция на Наредбата - 80% от субсидията да се насочи към колективните спортове, а 20% от парите да отидат към индивидуалните. На следващо място - на община Пазарджик да бъде вменена задачата да поема целия транспорт по участие в официалния спортен календар на всички деца от клубовете в града, което е много голямо разходно перо.
Таня Колчакова-Янева обеща всички направени забележки и предложения от проведенето обществено обсъждане на Наредбата да бъдат дебатирани с колегите й от общинското ръководство, след което проекта за решение ще бъде внесен в деловодството Общинския съвет, който ще има крайната дума.