Екологичното отопление за всички е невъзможна мисия

Не можеш да забраниш печките на дърва и въглища в страна, където 40% от хората са застрашени от бедност

Държава, в която управляващите, воглаве с министъра на околната среда, обещават екологично отопление за всички, и страна, в която 169 312 души искат да получават помощи, за да имат някаква топлина в домовете си, са едно и също нещо. Това е България, в която 40% от хората живеят в бедност или са застрашени от нея. Елемент от тази бедност е невъзможността да отопляваш цялото си жилище или дори една стая от него през целия сезон. Суперважна подробност е, че отоплението с дърва и въглища е с пъти по-евтино от всеки друг вид и поради това помощите на бедните се дават именно в твърдо гориво. За сезон 2016/2017 г., когато размерът на помощта бе 72,46 лева месечно, или общо 362,30 лева, средства бяха отпуснати на 217 635 лица и семейства. Везните няма да застинат в равновесно положение, колкото и да се повтаря, че отоплението с твърдо гориво е основната причина за замърсяването на въздуха с фини прахови частици и сяра. Вярно е, че като следствие от доминацията на печките с твърдо гориво пловдивчани дишат най-мръсния въздух в Европа, но също така е вярно, че лишаването на хората от единствено достъпния начин на отопление може да изкара по улиците десетки хиляди българи. Когато в домовете и по улиците е еднакво студено, хората излизат навън.   

Един европейски призрак броди из България

В началото бе плашилото. В ранната есен на 2015 година един дух излезе от бутилката и се материализира в плашило, звучащо ето така: "Печките на дърва и въглища скоро ще идат в историята. През 2016 г. влиза в сила евро директива, която налага по-ниски норми за въглеродни и азотни емисии в атмосферата. Ограничението важи също за камини и локални отоплителни системи. За да бъдат покрити нормите, българите, които се отопляват на дърва и въглища, трябва да ги заменят с брикети от биомаса или друго екогориво. Те обаче са доста по-скъпи и малцина ще могат да си позволят този лукс".

Трудно е да се каже откъде се появи тази новина, тиражирана по онова време от повечето медии, защото касае повечето българи. Така както се появи новината, дойде и нейното опровержение от "най-високо място". Ако се вгледате внимателно в следващите изречения, ще видите, че казаното е в стил "не, не, но всъщност да". Стар трик е хората да бъдат успокоявани с твърдението, че страшното ще дойде не утре, а чак вдругиден и при това няма да е толкова страшно, колкото може да е, а една идея по-малко.   "Няма европейска директива, която да налага забрана на отоплението с дърва и въглища от 2016 г.", съобщиха преди две години от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

- "Ако темата бъде повдигната, министерството ще бъде твърдо против. Категоричното становище и политика на МОСВ е да се подобрява състоянието на въздуха не чрез забрани, а чрез стимули", декларираха от ведомството. И поясниха, че (чак) от 1 януари 2022 г. ще има промяна в изискванията към отоплителните уреди, които обаче няма да засягат техниката, пусната на пазара преди тази дата, и няма да забраняват нейното използване ("Топлете се на воля с камини и кюмбета!"). "Изискванията се определят от прилагащ регламент, който засяга битовите отоплителни уреди под 50 киловата. На тази мощност практически отговарят всички домашни отоплителни уреди. Регламентът определя екологични изисквания към тях, включително за енергийна ефективност и за нивата на изпусканите емисии на замърсители", се казваше още в съобщението на МОСВ. При известно взиране между редовете това успокоение може да се чете и така: Новият регламент влиза в сила от 2022 година, но ние ще намерим начин много по-рано да ви вкараме в правилния (еко) път!

Добри намерения, за които още няма път  

Знаете, че пътят към ада е покрит с добри намерения, нали? Време е да научите още, че МОСВ няма намерение да чака още 4 години, преди да предприеме решителни мерки за екологизиране на отоплението на българина.   "Стандарт за горивата, използвани за битовото отопление в България, ще бъде в сила още от следващия отоплителен сезон 2018 г./2019 година." Това съобщи неотдавна министърът на екологията Нено Димов по време на конференция за чистотата на въздуха. Разбра се, че стандартът трябва да контролира количеството съдържание на пепел и сяра във въглищата и брикетите, използвани за горене, както и влажността на дървесината за огрев.   И тъй като в сегашния Закон за качеството на въздуха липсва каквато и да е нормативна рамка и регулация за горивата, до средата на 2018 г. в МОСВ ще са готови с проект за промени в закона, които да уреждат кой ще е контролиращият орган, който ще следи за този стандарт, както и какви ще са санкциите за нарушителите му.   Нека обобщим с едно изречение: ще бъдат забранени вредните, т.е. най-масовите и евтини видове въглища и дърва за огрев и ще има глоби за проявяващите инат в използването им.   Но нека защитим тезата си, че това са добри намерения, за които още няма път. "Въвеждането на стандарта ще е много трудно, защото няма никакви европейски стандарти или нормативна база, на които България да стъпи", призна пред участниците в конференцията Георги Михайлов, висш чиновник, който участва в междуведомствената работна група за въздуха и битовото отопление. По думите му, в момента единствено можем да ползваме полския опит - до 1% сяра и 12% пепел, но много малко от въглищата, произведени в България, отговарят на тези нива. Дали да не кажем "чао" на брикетите от "Марица-изток" и съответно: "добро пожаловать" на каменните въглища от Донбас? А също така да наредим край камината цепениците, които ще ползваме сухи след две-три зими…

Ще сменим и печките... безплатно за първите 30

Другата важна мярка, анонсирана на конференцията за въздуха, е подмяната на печките, на които се отопляват домакинствата. Нали си спомняте, че това бе споменато още в съобщението на МОСВ от есента на 2015 година, с което се правеше опит да бъде прибран духът в бутилката. На конференцията от 2017 г. министър Нено Димов демонстрира отлично познаване на старата тактика "морков и тояга". По думите му, за битовото отопление основна причина са некачествените твърди горива и остарелите и неефективни отоплителни уреди и затова трябва да има ясен режим за санкции, както и да се стимулира и подкрепя подмяната на уредите за отопление. Но от друга страна, отново се оказа, че засега още не е обсъждана мярка как да се стимулират или задължат частните домакинства да използват по-модерни и безвредни отоплителни уреди.   От Столична община споделиха челен опит. На "Московска" 33 вече работели по пилотен проект, чрез който да бъдат убедени гражданите, че може да се използват горива с по-високо качество и с по-ниска степен на замърсяване на въздуха. Проектът е за три години, а стойността му е 60 000 лева. По него ще бъдат закупени 30 печки, които ще бъдат предоставени на домакинства в район "Нови Искър". Страхотно - цели 30 печки. Излизат по има-няма 2000 лева, колкото струва в магазина италианска пелетна камина без водна риза с мощност 3-6 kW. Истината е, че цялата инсталация за малка къща или голям апартамент струва поне 8000 лв. - котел, горелка, бункер, тръби и радиатори. За колко време ще се изплати ли? Няма да се изплати, винаги ще иска още пари, за да ви грее. Но това не е правилният въпрос, трябва да питате за приноса към екологичното отопление! Голям е, не ще и дума. Но хубавите неща струват скъпо... А в Пловдив например около 37 000 домакинства се отопляват с печки на твърдо гориво.

За "Факултето", "Столипиново" и АЕЦ "Белене"

Смята се, че около 42% от българите се отопляват с печки на дърва и въглища. При най-бедните, около 200 000, които получават енергийни помощи, този процент е над 80. Вече се разбра, че преходът към модерни отоплителни уреди за екологично твърдо гориво (пелети) струва твърде скъпо за населението на страна, в която 70% от хората казват, че нямат никакви спестявания. Вън от инвестицията в инсталацията, греенето с пелети струва около 20-30% по-скъпо, отколкото с дърва и въглища, Отоплението на ток също не изглежда икономически реална алтернатива, тъй като излиза "златно", освен ако не сте жител на добре саниран блок и едновременно собственик на климатиции клас А++, които почват от 900 лева нагоре. Пресмятайте по един на помещение. Но пък ако хората, които се греят на кюмбе тип "циганска любов", преминат на климатици, наистина ще отпаднат всички въпросителни около това дали ни е нужна АЕЦ "Белене".   И като стана дума за "циганска любов" - ето още малко челен черен опит. В столичния квартал "Факултето" ромите масово горели в чудо-печките си дрехи втора употреба. Купували ги по 30 лева за кубичен метър, което е средно три пъти по-евтино от кубик дърва. Вярно е, че памукът гори по един начин, а вълната повече мирише, отколкото топли, но нали все пак топли.   В "Столипиново" няма как да не са научили за новия вид алтернативно гориво. На конференцията за чистотата на въздуха се вдигна много шум за това колко черен и отровен дим излиза при горенето на дрехи, парчета от гуми, всякакви други отпадъци. Има много пушек - и при отоплението на дърва и въглища, и при приказките как за няколко години ще станем нормална държава, където камините са на пелети или електрически, а студуващите - незначителен процент от населението, трудно изчислим статистически. Засега екологичното отопление за всички е невъзможна мисия. Но пък дава възможност да се говори стратегически правилно. Само тактиката понякога дава фира.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?