Директори: „Не бъркайте закуската с училищните плод и мляко“!

Схемите, известни като „Училищен плод“ и „Училищно мляко“ и програмата, по която се осигуряват закуски на децата, са по две различни програми, с различни източници на финансиране. Оттам идва заблудата, че са похарчени 33 милиона лева за 420 000 деца, а родителите им са получили по 400 грама кашкавал и кило краставици. Това обясни пред „Марица“ директорката на пазарджишкото НУ „Отец Паисий“ Динка Танчева. Повод да я потърсим са многобройните сигнали и молби на читатели да проверим къде потъват парите и има ли злоупотреби.

„Правителството е отпуснало 33 млн. лв. за 420 хил. деца за 2 месеца" (около 40 работни/учебни дни), пише ни Дани Стоянова, цитирайки официални източници, но не уточнява кои. Простата аритметика показва: 33 000 000÷420 000=78.57лв на дете за тези 40 дни. Това на ден прави 1.96 лв на дете. В момента получаваме по 1 кг краставици, 300-400 гр кашкавал и евентуално някоя ябълка или друг плод. Ами извинявам се, обаче както и да го смятам, тези продукти не струват 78,57 лв. Силно се съмнявам, че ги купуват и на магазинна цена, ама и така да е, пак не излиза сметката. Как и от къде ние родителите можем да знаем правилно ли се разходват НАШИТЕ пари, защато това пак са наши пари -дали под формата на данъци или кредит който ще връщаме с годините?“.

Други родители цитират цената от 59 стотинки на ден, които се полагат на дете. И питат как с посочените количества продукти може да се храни малчуган 40 дена. Сигнали са изпратени и до РУО.

Предпочетохме обаче да потърсим яснота при изпълнителите – училищните директори, които тези дни са обрали доста негативизъм покрай разпределянето на т.нар. разкладка.

„За суми не мога да говоря, тъй като цитираните схеми нямат нищо общо с училищата. Ние само кандидатстваме за доставка на мляко, млечни продукти, плодове и зеленчуци, но доставчиците се избират от Министерството на земеделието, кожето определя броя доставки и тяхното количество. Всяко дете преди извънредното положение получаваше по 30 грама кашкавал, заедно със закуската си. Кашкавалът и ябълките не са за изхранване, а за приучване на малките да наблягат на полезните неща като млечните изделия, плодовете, зеленчуците. Цитираната сума е за закуските, които се дават, когато децата са на училище. Вярно, не са ни изпратени ябълки за раздаване, но вероятно е преценено, че е добре да се помогне и на родните производители вместо да се купува внос, затова са заменени с краставици. Пак казвам – и броят на доставките се определя от Министерството на земеделието. Ами представете си, ако за този период са се полагали само 5 доставки по 30 грама кашкавал – колко е трябвало да получи едно дете!“.

Танчева обяснява, че закуските се финансират от бюджета чрез МОН. Отпусканите пари са целеви и не може да се харчат за друго. Така че тези суми остават по бюджетите на училищата до отмяна на извънредното положение, след което пак ще се дадат за хранене на децата.

Яснота за финансирането пък дава пресъобщение на сайта на Министерството на земеделието. Оттам става ясно, че сумите за „Училищен плод“ и „Училищно мляко“ са общо около 30 милиона лева за цялата учебна година. Сметката наистина сочи, че на дете се падат по над 70 лева, но разделени на месеците в учебната година изчисленията показват откъде идва недоразумението.

Ето какво гласи пълният текст:

"ДФ „Земеделие“ преведе 2,9 млн. лв.( 2 900 384 лв.) по двете схеми „Училищен плод“ и „Училищно мляко“ за учебната 2019/2020 г. От тях близо 2,42 млн. лв. (2 421 230 лв.) са за реализирани доставки на мляко и млечни продукти, на пресни плодове и зеленчуци в училищата и детските градини. Останалите средства, в размер на 479 150 лв., са за възстановяване на Данък добавена стойност (ДДС) на одобрени фирми – изпълнители.

 Изплатената помощ по схема „Училищно мляко" е 1 401 166 лв., а възстановеното ДДС по нея е 278 337 лв. По схемата „Училищен плод" са преведени 1 020 064 лв. и още 200 817 лв. за покриване на ДДС. Доставките в учебните заведения и по двете направления започнаха през октомври тази година.

 По схемата „Училищно мляко“ са издадени 143 акта за одобрение на 3 216 учебни заведения, включващи 420 187 деца и ученици. По схемата „Училищен плод“ има 177 акта за одобрение на 3 218 учебни заведения, включващи 417 455 деца и ученици.

 Припомняме, че през учебната 2019/2020 г. децата в училищата и детските градини ще получават 46 доставки по схемата „Училищен плод“ и 50 по схемата „Училищно мляко“. Бюджетът за тази година по първата схема е 13 655 507 лв., а по втората – 15 863 469 лв.

В ДФЗ е създадена организация в максимално кратки срокове да се обработят подадените от бенефициентите заявки за плащане. Планирано е до края на януари да бъдат възстановени и разходите на всички одобрени кандидати, които са отчели доставките за първите два периода на учебната 2019/2020 г.

Училищните схеми за предоставяне на пресни плодове и зеленчуци, както и на млечни продукти, обхващат децата от първа до подготвителна група в държавните, общинските и частните детски градини, както и децата от подготвителната група и учениците от І до IV клас в държавните, общинските и частните училища".

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?