Читалищни дейци обсъждаха гражданското образование и култура

12 и 13 декември - два дни  на гражданска и професионална активност, с усещане за българщина, наситени с много емоционалност от преживявания в зала и на терен! Така премина обучителния семинар за читалищните служители от област Пазарджик, в търсене на „Нови и развиващи се хоризонти за читалищна дейност“ и сътрудничества.

Темата с фокус Гражданско образование и гражданска култура предизвика широк интерес сред читалищни служители и съмишленици от областта и представители на другите културни институти във Велинград - Исторически музей и Художествена галерия. Разчупената програма на форума позволи включване на различни по състав групи от заинтересувани /над. 50 човека/ в различното време и на различните места на случване – конферентната зала на хотел „Селект“ в града, вечерната сцена за български фолклор в ресторанта, културните обекти и забележителности на мястото, Художествената галерия.

 Инициативата Националната седмица на четенето намери място в представянето на основната тема, чрез маратон на четенето на български народни приказки в зала като практическо занятие за гражданско обучение чрез читалищата.  Облечените в български носии лектори Р. Енчева-Кочева от Читалищния център и В. Апостолова от Управление на образованието провокираха чувството на национална  гордост у участниците и отговорността за популяризирането на българските култура, традиции и история. В такъв дух, като продължение на темата секретарят Васка Спасова на НЧ „Просвета-1911“  -  Розово представи книга за живота и бита на селото и подари екземпляр на всеки от присъстващите. 

Във форума широко участие намери и българският фолклор, представен като успешни проекти за школа по тамбура, за  хореография и атрактивно танцово разказване на древната легенда за Чепинския змей - реализирани дейности на НЧ „Св. СВ. Кирил и Методий-1904“ в града домакин. Представителният ДЮАНПТ „Здравче-венче“  при НЧ „В. Левски-1904“ гр. Велинград, развълнува с изпълненията на Народния си хор по време на работната вечеря и с камерен танц от Танцовия  си състав в програмата за представяне на „Календара на народните носии от Родопите“ в Художествената галерия на СПА-столицата на Балканите.

Семинарът, започнал с интерактивно представяне на всеки от участниците като име, занятие и лично усещане за това като какъв гражданин е, роди много идеи през лично преживяване в процеса на обучението в действие. Вдъхнови за нови търсения и устременост към духовно-просветна читалищна дейност в по-широки партньорства, за по-доброто и комплексно образование на децата на България.

Разбира се, работният процес, творчески подчинен на темата, създаде настроение  в духа на идващата Коледа, онази българската на нашите деди. В тази връзка пожелания за вълшебни и добри Рождественски дни и за здрава, успешна и вдъхновена 2020 година отправи организаторът Р. Енчева-Кочева от Регионалния читалищен център в Пазарджик.

Автор - Радка Енчева-Кочева, РЕКИЦ-Пазарджик

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?