32

Баластриерата ли пропуква къщи в Мирянци?

Задочният спор продължава - няма ясен отговор дали добивът на инертни материали причинява повреди на сгради

Баластриерата край Мирянци ли е причината за пропукване на къщи в района и има ли нарушение на параметрите в концесионния договор? И след проверката в края на февруари няма отговор на този въпрос, а задочният спор между двете страни продължава.

 

Проверката бе извършена дни преди датата на поредния протест, в който местни жители заплашиха с блокада на баластриерата. Направени са замервания на дълбочината на езерото, от което се добиват инертни материали.

„Доказа се, че има нарушение на доклада по Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), в който е дадена максимална дълбочина - 14 метра от кота терен, а експерти на Басейнова дирекция измериха 14,40-14,70 метра в почти всички точки от водната повърхност. А тя е на 1,80 до 2,80 от кота терен, с които се отива до 17-18 метра", каза за „Марица“ Костадин Деянов, лидер на местното „Зелено движение“. Тази допълнително изчерпана земна маса води до разместване на земните пластове и пропукване на сградите, убеден е екоактивистът.

При превишаване на параметрите законодателството е императивно - дейността се прекратява до изготвяне на нова ОВОС. За да се докаже връзка с пропукването на къщи обаче, трябва да се направи анализ от геолози и хидрогеолози - това предстои, след като от министерствата решат да сформират експертна комисия.

В подкрепа на казаното Деянов предостави ОВОС от 2013 г., според който полезният добив е до 7-12 метра. По думите му, след изготвянето на екооценката при новите параметри документът трябва да мине през обществено обсъждане, а то няма как да приключи успешно при създалите се отрицателни настроения в Мирянци.

В отговор до „Марица“ от фирмата концесионер „Кариери Пазарджик“ отново се казва, че това е натиск и опит за отнемане на законен бизнес. Всички опити за конструктивно решаване на спора са отхвърляни от инициативния комитет, който използва всяка възможност в медийното пространство да компрометира не само дейността на фирмата, но и работата на всички инстанции, извършили проверки по подадени от тях жалби, пише управителят инж. Ангел Кърджев.

Същевременно се сипят обвинения, че се добива от 30-40 метра дълбочина, което не е вярно, както показва и проверката.

От дружеството предоставиха на редакцията актуализация на цялостния работен проект от 2 ноември 2015 г., в която максималната дълбочина на изземване на полезното изкопаемо се определя на 20 метра. Тоест, измерените над 14 или дори 18 метра не са в нарушение на параметрите.

Всички годишни работни проекти в продължение на 6 години са съгласувани от Министерството на енергетиката на база актуализирания цялостен работен проект, допълват от фирмата.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?