Сирийският бежанец: Късметлия съм, че живея в Пазарджик

Бакри Наура оставил дом и успешен бизнес в Халеб, дошъл у нас преди 3 години

33-годишният Бакри Наура бяга преди 3 години със семейството си от Сирия заради тежкото положение в страната. Имаше много проблеми, а  исках свобода, разказва той. Загърбва успешен бизнес, дом и обществено положение в Халеб и заминава в неизвестното. Три месеца прекарва в лагер за бежанци в Турция, докато чака трафикант да го изведе от страната без документи. Пристига в България и е отведен в център за бежанци. Там 23 дни бяхме като в затвор, спомня си мъжът. Получава статут от агенцията по бежанците и след два месеца се сдобива с карта на чужденец с хуманитарен статут.

В Пазарджик се озовава покрай бащата на съпругата си. Тъстът има успешен бизнес в града и веднага му подава ръка. Назначава го за управител на един от магазините си, а двете му деца са записани в училище и в детска градина. Големият син Абдула вече е в четвърти клас в ОУ "Иван Батаклиев".

Учителката му много му помогна, сега получава само петици и шестици и говори български перфектно, със задоволство констатира бащата. Малкият Лаис посещава детска градина "Дъга". Имах късмет, че бащата на жена ми ни помогна, благодарен е Бакри. Допадат му и пазарджиклии. 90% от хората са добронамерени, макар че има не толкова положително настроени, но тях не ги забелязвам, обясни бежанецът.

Не толкова щастлива съдба имали 2-3 семейства бежанци, които също живеят в Пазарджик. Преди година-две чужденците в града били към 200-300 души, но повечето избягали, тъй като тук не намерили нито работа, нито подкрепа от държавата.

Сънародниците на Бакри Наура, които са останали тук, имат по 3-4 деца, които не ходят на училище. Не ги приемат в школото, защото не знаят езика и понеже са по-големи, трудно се адаптират. Проблем е, че няма къде да се учи български език. Аз го усвоих покрай работата си, но другите нямат този късмет, обяснява сириецът.

Според чужденеца Пазарджик е прекрасен град - спокоен и чист. Харесва го много повече от София, където прекарал 6-7 месеца. Било голяма лудница. Затова и не мисли да сменя местожителството. Мъчно му е само, че не може да излиза от страната. Имам брат в Швеция, майка ми е в Норвегия, а сестра ми - в Германия, а не мога да отида да се видим, казва Бакри.

Картата на бежанец с хуманитарен статут не му давала право да напуска България. Трябвало да отиде в Турция, оттам да се прехвърли в Гърция и после към другите европейски страни.

Тази забрана важи само тук, брат ми от Швеция миналата година обиколи цяла Европа без проблем, обяснява бежанецът. Той предполага, че заради тази забрана много от бежанците заобикалят страната ни. Дори и да получат документи, те не могат да стигнат до западноевропейските държави, които обикновено са крайната им цел.

По думите на Наура сирийците бягали основно заради децата си. В родината им нямало перспектива за подрастващите. А преди началото на войната нещата съвсем не били така. Башар Асад (президентът на Сирия) може да е лош, но се грижеше всички да работят, каза Бакри. Цените на храните и бензина били много ниски и нямало никакви пречки за всеки, който иска да развива някакъв бизнес. Там много лесно можеш да отвориш магазин, обявяваш го в общината и веднага почваш, а тук ти трябва цяла купчина документи, прави сравнение чужденецът.

Преди войната християни и мюсюлмани си живееха съвсем спокойно, припомня си Бакри. Джамията и църквата бяха една до друга и всеки отиваше там, където е религията му, обяснява той. Там нямало проблем как ще бъде облечена жената - дали ще е със забрадка, бурка или ще е с разголени рамене. Преди Сирия беше възприемана като една от най-светските държави, а сега е разтърсвана от трусове на религиозна основа покрай дейността на терористите от "Ислямска държава".   

Сега ситуацията била нетърпима. Имам роднини в Сирия и за тях е много трудно, разказва младият човек. Той е в постоянна връзка с тях. Всеки ден в родината му умирали по 200-300 души, и то когато няма военни действия. Хората, които имат пари, успяват да избягат, но тези, които нямат, не знам какво ще правят, с искрено съчувствие отбелязва Бакри. /Марица.бг

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
mmmm

mmmm

19.09.2015 | 00:55

Бъдещето на България /втората снимка/!

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?