71

Първият български авиатор изгря на опашката на МиГ-29 в Графа

Образът на първия български авиатор Симеон Петров се появи на опашния стабилизатор на изтребител МиГ-29 в авиобаза „Граф Игнатиево”.

Тържественото събитие е по повод 110-та годишнина от първия български боен полет и 134 години от рождението на легендарния летец. 

Автор на портрета е 33-годишният художник Петър Йовчев, който работи като снабдител в частна фирма. Под образа на пилота, който е нарисуван с автобаза като при колите, е надписът „В чест на първия български боен полет”. 

На тържественото събитие в един от хангарите на „Граф Игнатиево” бяха поканени наследниците на авиатора – внуците Весела Петрова, инж. Симеон Петров и правнуците му Луиза и Денислав.

В словото си командирът на Военновъздушните сили ген.-майор Димитър Петров припомни, че делото на Симеон Петров е от позабравените страници на нашата история. 

„Всичко помнят три имена от историята на авиацията ни – Радул Минков, Продан Таракчиев /извършват първата бомбардировка над Одрин – б. р./ и Димитър Списаревски. А първият в света, който извършва бомбардировка над чужда столица е Симеон Петров /пуска 11 бомби над Константинопол по време на Балканската война – б. р./. Можеш да свалиш от небето един пилот, но никога не можеш да изкараш небето от сърцето му”, припомни ген.-майор Петров.

Първият ни авиатор става випускник на курса на Луи Блерио в Париж през 1912 година. Там се случва така, че първият пилот, който каца с изгасен двигател в света. По време на Балканската война получава 22 000 златни франка в два куфара и с тях отива и купува за армията бойни 18 самолета от Русия. Тогава създава и патентова първата българска авиобомба „Чаталджа”, която се използва от немската и австро-унгарската армии. 

След Първата световна война остава без препитание и се сеща за своя приятел Йожен Пежо, с който са били в школата на Блерио. Така става официален представител на велосипедите марка „Пежо” в България. След това създава първата звукозаписна компания на Балканите „Симонавиа”, която става родоначалник на легендарния „Балкантон”.

За неговият богат живот разказа историкът и бивш летец проф. полк. Димитър Недялков.

Наследниците на Симеон Петров получиха плакати в рамка, които изобразяват нарисуваната част на изтребителя. Военният телевизионен канал показа 30-минутен филм за първия ни истински авиатор.

Командирът на база "Граф Игнатиево" бр. ген. Николай Русев награди проф. полк. Димитър Недалков с макет на самолета, с който летял Су-22, който бе снет от въоръжение преди много години.

Снимки от Наташа Манева

 

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?