До 1500 лв. глоба за нелегално изкупуване на розов цвят

Фермери прекрояват проектозакона за розата, тази година остават в сила старите правила

Очакваният цяла година закон за розопроизводството е на прага на парламентарната зала. В следващите седмици правителството ще го внесе за обсъждане, но дори да бъде приет, и тази кампания по прибиране и преработка на маслодайната роза ще мине по старите правила. А това означава, че много от миналогодишните проблеми може да се повторят, т.е. част от розовия цвят да не бъде оползотворен.

Макар и в работен вариант, минал две обществени обсъждания, проектът за този закон дава надежда за преодоляване на някои проблеми, но много други  остават нерешени. Това коментира пред „Марица” Зара Клисурова, председател на Националния клонов съюз за производителите на маслодайна роза и етерично-маслени култури. В този вариант законът гарантира високо качество на розовото масло. 

Той ще забрани износът на посадъчен материал за маслодайна роза от България, за да може да останат розите идентична култура за нашата страна и символ на България.

Проектозаконът предвижда още създаването на насаждения от сертифициран материал, което е  също е важна, решителна и много положителна стъпка, коментира Зара Клисурова. През миналите години много

роми засадиха стотици декари с радуга

- растение, което прилича на маслодайната роза. Цветът му е по-едър от този на роза дамасцена, но пък в него няма масло. Това се отразява на качеството на маслото и преработвателите реагираха гневно. Изискването на закона насажденията да са само от сертифициран материал ще реши проблема, смята Клисурова. Тази постановка в закона отговаря и на изискването на преработвателите.

"Съгласна съм и с тезата, че засаждането на маслодайни рози трябва  да бъде съобразена с гео​граф​ското разположение на градините, а не цяла България да бъда засадена с рози, както стана с лавандулата. Трябва да има географско райониране", коментира още Клисурова. Знае се къде е най-благоприятният регион  за тази култура, а проектозаконът също посочва съответните общини. Ясно е, че розовият цвят от останалите географски области няма да бъде с такова качество. Затова смятам като напълно приемливо при създаването на насажденията да има такъв контрол, споделя Зара Клисурова. Тя оценява като положителна стъпка и регистрацията на пунктове за изкупуване на розов цвят, което също е предвидено в закона за розопроизводството, както и глоба от 500 до 1500 лева за пункт, който изкупва, без да е регламентиран,  т. е. да действа като прекупвач без съгласието на фирма-преработвател и без регистрация в кметството на съответното населено място.

В проектозакона е посочено още, че контролът по тези дейности ще се осъществява от  Българската агенция по безопасност на храните.

В същото време обаче се очертават и много нерешени проблеми, които най-силно се изявиха в кампанията по при​биране и преработка на розовия през миналата година, коментира Зара Клисурова. Тогава

много розов цвят остана неприбран

от градините поради невъзможност да бъде изкупен и преработен. Причината бе  богата реколта, от една страна, и невъзможността дестилериите да приемат и преработят цвета. Освен това преработвателите заявиха, че ще приемат суровината само от розопроизводители, с които имат сключен договор. Така стопаните, които отглеждат до 5 декара, а също и по-големи розопроизводители, „увиснаха”, а техният труд и произведеният цвят отидоха на вятъра.

Този проблем ще се повтори и тази година, прогнозира Зара Клисурова. Според нея освен дребните производители има и стопани с десетки дека​ри рози, които обикалят розоварните още от февруари с опити да се договарят с преработвателите. Фирмите обаче отказват за сключват договори поради непродадено от миналата реколта розово масло.

Проектозаконът предвижда създаване на регистър на розопроизводителите, розопреработватели и обектите, свързани с тази дейност. Според Зара Клисурова  това е дублиране на регистрацията, която земед​елс​ките служби правят  на производителите. А изискването на такава регистрация за тези, които отглеждат до пет декара, според нея е ненужна бюрокрация.​Тя е на мнение, че преди гласуването на проектозакон​а трябва още веднъж ​да се обсъди как да се облекчат дребните розопроизводителите, тъй като това са хора, които отглеждат 1,2 или 5 декара, за да подпомогнат домакинството си.

Предстои в Националния клонов съюз на розопроизводителите на маслодайна роза и етеричнома​слени култури да се разгледа детайлно проектозакон​ът и да се направ​ят някои предложения преди окончателното гласуване.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Чоко

Чоко

24.04.2019 | 14:13

Дотук добре. Приказките на Клисурова са благи само че защо не се регламентира и изкупната цена. В момента се говори за предстояща изкупна цена 1,50лв с оправдания за непродадено масло.

Отговори
1 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?