В Подбалкана: Бракониерите смениха каруците с джипове

Нуждаещи се ще събират в горите паднала от снега дървесина за огрев

Бракониери нахлуват всеки ден в полите на Стара Планина и Средна гора, за да секат дърва за огрев. Движат се на групи и имат стройна организация със съответните отцепки и сигнализация срещу евентуални проверки. 

Набезите обикновено са в близките до селата горски масиви, алармираха кметовете. Повечето бригади са сменили каруците и секирите с бусове, джипове и модерни резачки. Почти няма ден да не засека поне двама-трима бракониери, твърди кметът на Кърнаре Боньо Бонев. Според него част от нарушителите нахлуват в гората от зор, защото няма с какво да се сгреят. Други обаче са превърнали незаконния дърводобив в бизнес и продават част от "стоката" из махалите.

Поне 15-ина возила, натоварени с дърва, задържаха служители на Горско стопанство - Клисура в района на Христо Даново, Розино и Кърнаре. Освобождавам ги след решение на съда, обясни директорът на лесничейство Златю Кличев. Миналия ден 40-годишен ром от Розино бе осъден на пробация за бракониерска сеч и едва след съдебно решение му върнахме автомобила, допълни той.

Обикновено ромите събират паднали клони и вършина. Има и сеч, която обаче не е заплашителна за горите, заяви Златю Кличев. Секат млади дървета в краищата на гората, чийто ствол е с диаметър до 3 сантиметра. Засичаме и хора, взели под мишница един наръч клечки, допълни той.

Дървата им трябват не за огрев, а да палят огън и да пекат хляб. Затова си избират тънки дървета за сеч и клони. Ромите в Христо Даново, Розино, Кърнаре и Певците не купуват хляб. С парите, които припечелят от боровинките и шипките през лятото, те се запасяват с големи количества брашно. Месят си хляб и го пекат на тенекии, обясняват местни жители, запознати с живота в махалите.
Всички домакинства, в това число и на социално слабите роми, са запасени с дърва за огрев. Освен това те получават и енергийни помощи. А  през ноември Горско стопанство - Клисура им даде възможност да съберат по няколко кубика суха маса - паднали клони, вършина. На един участък от 20 декара позволихме и гола сеч. Беше истинско стълпотворение. Но хората се запасиха с дърва за огрев, и то срещу минимални такси, коментира Кличев. Той е категоричен, че няма драстични нарушения.

Бумът на бракониерските нашествия бе през декември, коментира директорът на карловското Горско стопанство Мико Павлов. Дебелият сняг и леденото време спряха нарушителите, но щом снегът си отиде, сигурно пак ще се появят, предположи той. Двата обилни снеговалежа през този месец събориха доста клони и дървета в гората. Вече сме определили два малки терена, на които Горско стопанство - Карлово ще разреши събирането на паднала дървесна маса. Единият е край Карлово, близо до водопад Сучурум, там има акациева горичка. Другият е над Калофер в местността Паниците, обясни Павлов. Там, където има паднала от тежкия сняг дървесна маса, ще разрешим тя да бъде събрана от нуждаещите се, цената е минимална - 10 лева за кубик, допълни той.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
benito

benito

27.01.2016 | 15:40

Изрежете всичките дървета де що има и се мирясайте.Поганци.Втори Афганистан станахме,Та и по лошо.

Отговори
0 0
A Taka

A Taka

26.01.2016 | 21:21

Начи, като кажат 40 годищен ром, аз си представям една прашасала бъчонка, от някъв стар кораб откъм Карибите. И наоколо едни танцуващи девойки, и ромът се лее, лее.....Обаче, после се сещам за циганите, дето някои им викат ром....и вече не виждам бъчонка и т.н......

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?