Срещу риска от наводнения: Австрийци предлагат система от бариери по реките на Богдан и Каравелово
- 16:20, 29.03.2023
- 16:24, 29.03.2023
- 906
- 0
Австрийски експерти предлагат изграждането на система от защитни бариери по селските реки на Каравелово и Богдан. Тези съоръжения могат да намалят последиците от интензивни и продължителни дъждове, както и да намалят риска от големи наводнения. Инженерите Феликс Драеснер и Маркус Найдън са от Австрийското дружество за намаляване на риска от природни бедствия. По покана на кмета на община Карлово д-р Емил Кабаиванов на 15 февруари те обследваха района на Каравелово и Богдан и вчера представиха пред обществеността предварителен доклад за оценка на риска.
Представянето на доклада предизвика голям интерес сред обществеността от региона. Да чуят мнението на експертите и да коментират с тях причините за потопа, дойдоха жители на Богдан и Каравелово, граждани на Карлово, кметове на населени места. Домакин на проявата бе кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов. Да чуят оценката за събитието от 2 септември, бяха още областният управител Ангел Стоев, директорът на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" старши комисар Александър Джартов, директорът на Регионална дирекция за ПБЗН комисар Георги Мангараков, Николай Николов -съветник на вицепремиера и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев.
Според експертите от австрийско дружество събитията от 2 септември миналата година в тези села са били непредотвратими. В дните преди опустошителното наводнение в региона е имало постоянни умерени валежи. Почвата е била напоена с голямо количество вода, на 2 септември е започнал обилен валеж, който е продължил осем часа. Предполага се, че в горните водосбори последователно са възникнали малки свлачища, в резултат на което са били изкоренени множество дървета, освен това се е отделило голямо количество насипен фин почвен материал.
Такива наводнения се случват веднъж на 675 г. и те не могат да бъдат предотвратени. Това обаче не означава, че те може да случат и много скоро след първото, коментираха Феликс Драеснер и Маркус Найдън в Карлово.
Двамата предлагат във водосборната зона на двете села, по горните течения на Татлъ дере и Богданска река в Каравелово и Селската река в Богдан, да бъдат изградени защитни бариери. Съоръженията може да бъдат няколко вида. Едно от тях е дълга каскадна бариера - стъпаловидни прагове, които да намаляват скоростта на потока.
Друго съоръжение и изграждането на каскадна бариера от дърво, която може да бъде добавена в системата от мерки.
Дозиращите или прорезните бариери са друга част от системата. Те изграждат каскада от язовири. Прорезните бариери са бетонни и се изграждат като прекъснат венец и представляват пречка по пътя на водния поток. Те намаляват неговата скорост, като задържат част от водата.
По пътя на водата могат да се монтират и мрежови бариери, за да спират мъртвата дървесна маса, която попада във водата.
Предлагаме тези мерки на базата на опита, който има в Алпите, те работят и са ефикасни, твърдят Феликс Драеснер и Маркос Найдън. Според тях е необходимо и да бъдат изградени водни басейни край селата, които да задържат водата и да предотвратяват наводнения. Подходящи места за това са плитките зони, преди реките да навлязат в населените места.
Редовните инспекции на речните корита, защитното лесовъдство също са важни дейности, които снижават риска от наводнения, се посочва още в доклада на австрийските експерти.
Наводнението от 2 септември 2022 г. е било екстремно и рядко събитие, поради което оценяваме по-висока вероятност за последващи събития в близко бъдеще, категорични са Феликс Драеснер и Марков Найдън. Събития като това не могат да бъдат предотвратени, но може да бъде намален рискът от толкова големи щети, твърдят двамата експерти.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.