3906

Село Климент започва да пише историята на своите 300-годишни родове

Карловското село Климент започва да пише история на своите родове. В  книгата „Подслон за родовата памет“, която ще съберат читалищните дейци, ще бъдат посочени основателите, потомците и нашите съвременници на 54-те рода с 300-годишна история, които са в основата на създаването и развитието на средногорското село.

Книгата е продължение на осъществения преди десет години проект „Алея на родовете“ - уникално място в центъра на Климент,  създадено по идея на кмета на селото Мано Манов. На мащабни табла, разположени в паркова част, са нарисувани родословните дървета на климентци.

Заедно с написването на книгата за родовете, ще бъде обновена и алеята. Ще бъдат изработени нови табла, за да бъдат добавени новите потомци, родени през последните 10 години.

Това е по-голям проект, който включва и други инициативи, заяви за „Марица“ кметът на Климент Мано Манов. Той е под наслов "Силата на родовата памет" и е  финансиран от Министерство на културата. Финансовата помощ е в размер на  21 230 лв.

По проекта ще бъдат закупени  нови фолклорни костюми за самодейните колективи.

Още от стари времена за климентци е било жизнено необходимо да познават не само историята на собствения си род, но и на другите родове от общността, разказа кметът Мано Манов. Това е било важно за щастлива женитба, за успешното продължаване на рода, за прехраната – на кого да възложиш работа или за кого да работиш. Както в миналото, така и днес, с не по-малко значение и отношение към родовата история, съвременниците търсят родовите белези в обкръжаващата ги среда. Каква булка ще влезе в къщата, от какъв род, какъв зет ще се грижи за младото семейство, с каква жилка е – всичко това е било и е също толкова важно да се знае като „опора във всекидневието и посока в житейския път, сподели още кметът на селото, който е изключителен пазител на традициите.

Всеки, посетил Алея на родовете, изпитва огромно вълнение, разказва още Мано Манов. Да потърсиш името си в родословното дърво със знанието, че си потомък на род с дълбоки корени и дълголетна история  те кара да осъзнаеш, че родът е сила, а паметта е ключ към нашата идентичност и принадлежност, с която отстояваме себе си, своето населено място и своята родина, припомня кметът на Климент.

 

Оцени новината

Оцени новината
4/5 от 1 оценки
4/5 от 1 оценки

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?