46

С голяма изложба Карлово почете 100 години от рождението на Христо Бабиков

Карлово почете 100 години от рождението на своя съгражданин, голям български художник и общественик Христо Бабиков. То случай юбилея в Общинската художествена галерия е уредена изложба от негови творби, пазени във фонда на галерията и в личния фонд на дъщеря му Гергана Бабикова, която също е художник.

 

Вернисажът, организиран от директора на галерията Димитър Рашков,  бе едно от най-емоционалните културни събития през годината. Изложбата бе открита със стихотворения, посветени на Христо Бабиков, песни за България, изпълнени от гостите и присъстващите на събитието, в съпровод на китара.

За своя учител в изкуството си спомниха скулпторите Николина Канарова и Димитър Рашков. Те споделиха, че Христо Бабиков освен художник е бил изключителен човек, топъл и любвеобилен, той е подкрепял от цялото си сърце освен тях, също и всички  млади таланти от 60-те  и 70-те години от Карлово като Дечко Тодоров, Донка Манукова  и др.

В изложбата са представени живописни платна на Христо Бабиков от целия му творчески период – от дипломната му работа до последните картини – импресионистични пейзажи – впечатляващи модерни творби, които разкриват големия талант на художника  и освен, че отразяват  състоянието на природата, носят философски заряд.

Христо Бабиков е сред най-обичаните творци в родния му град Карлово. Освен че е голям талант, той има огромен принос и за културната политика у нас и опазване на историческото наследство в Карлово и в България през 60-те и 70-те години на миналия век.

 Художникът Христо Бабиков е роден в Карлово. Завършва Института за изобразителни изкуства в Ленинград през 1955 г.  В продължение на десет години от 1961 до 1971 г. е директор на Художествената гимназия в София, след което е ръководител на образованието по изкуствата в Министерството на културата.

В периода от 1971-1976 г. той полага началото на нова образователна система по изкуствата – художествено, хореографско, музикално, театрално изкуство и слага началото на Институт по изкуствата.

От 1972 до 1979 г. под негово ръководство са създадени и открити нови училища по изящни, промишлени и приложни изкуства в Казанлък, Пловдив, Смолян, Трявна, Троян, Сливен и други градове. Подобрени са програмите на всички средни художествени и музикални училища в София и страната. Благодарение на него и екипа който ръководи, е създадена възможност да се развиват на дарованията на нацията.

Христо Бабиков  има голям принос за развитието на културата и опазване на историческото наследство и в родния си град Карлово. По негова инициатива се създава Историческият музей и започва реставрация на възрожденските къщи, сред които къщата на Райно Попович, Бухаволия хан, Белия двор, Зоевата къща. На него градът дължи запазването на тези исторически и архитектурни забележителности в архитектурен резерват.

Успоредно с развитието на новата система на образование по изкуствата, Христо Бабиков създава значително творчество главно в областта на живописта. Участва в национални изложби у нас и в чужбина – Москва, Санкт Петербург, Одеса, Тюмен, Бухара /Средна Азия/. Свои самостоятелни изложби представя в София, Карлово, Казанлък, Сопот. Негови творби са притежание на Ермитажа, Художествена галерия „А.С.Пушкин“ в Москва, Художествените галерии в Киев, Одеса, Тюмен, София, Карлово, Видин, Сопот и други. Десетки картини са в частни колекции у нас и в чужбина. Притежание на карловската галерия са осем  негови картини, които са подредени в изложбата.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?