46

С байраци и патриотични песни Калофер отпразнува филма "Ботев"

Следващата лента ще е за Стефан Караджа, ученик на Раковски и възпят от Христо Ботев, сподели режисьорът Максим Генчев

След като хиляди хора в Калофер отдадоха почит към делото на гениалния Христо Ботев,  градът отпразнува най-новия филм за поета и войводата, към който тукашните  жители  са изключително съпричастни. Заедно  с калоферци пред  9-метровия екран на площада се наредиха режисьорът Максим Генчев и екипът на филма „Ботев“ . Първото представяне на лентата в родния град на поета се превърна в празник, отбелязан с колоритно тържество, чийто домакин бе кметът на Калофер Румен Стоянов, обявен още в хода на снимките  за патрон на филма. Патриотични песни, зелен байрак и трибагреник, обещания за нови съвместни дела изпълниха вечерта.

Хората са изключително ревниви към темата Ботев, защото Христо Ботев е един от тях според тях, но според мен той не е един от нас и ние не сме като него. Той е наш символ на свободата и справедливостта ,заяви специално за „Марица“ Максим Генчев. Преди Калофер имахме прожекции в София и страната.  Навсякъде хората приветства филма, защото видяха това, което очакват да видят, видяха този Ботев, който е в душите им. Аз не направих волни режисьорски съчетания, а показах Ботев като реален, натурален и възвишен, такъв, какъвто ние го носим в себе си, обясни режисьорът.

Според него най-вълнуващата публика са децата. Ученици от четвърти-пети клас  и нагоре гледат филма с огромно внимание  и интерес, сподели Максим Генчев. Аз се притеснявах като ги гледах докато влизат в залата, защото знам, че повече от 45 минути не могат да стоят на едно място и да се концентрират.Но те гледат докрай без да се отклонят и за миг. И след това  получавам изумителни въпроси след прожекции, с много знания и култура.  Идва едно изключително будно поколение, което много ме радва, допълни той.

На въпрос на „Марица“ каква смелост е необходима на режисьора, за да започне да прави филми за светини като Левски и Ботев, Максим Генчев обясни, че смелостта е просто импулс, споделен от много хора. Ботевите четници  едва ли са мислили, че когато 200 човека отиват да  освобождават отечеството това е  проява на смелост. Те просто са реагирали. Така и ние реагирахме. Моето желание, когато правим филми на историческа тематика, за национални герои,  основно революционери, е да стимулирам другите колеги режисьори да  се хвърлят с ентусиазъм в тази посока. Трябва да имаме 200 филма за Ботев, 200 филма за Левски, за Раковски, за Бенковски, за всичките тези велики мъже, смята Максим Генчев.

Той вече планира следващия филм  за един от най-светлите образи в  борбите за национално освобождение.  Но това не е Раковски, обясни Генчев. Раковски ми е много скъп като образ, но би бил скъп филм във финансово отношение. Ние работим с дарения, просим  пари, за да направим един филм на национален герой. А такава продукция за Раковски би била много скъпа във финансово изражение. Неговият живот е просторен, той е бил все в чужбина, създавал е училища, идеология, Първа и Втора легия. Моите намерения са да направя филм за Стефан Караджа.  Животът на  Караджата е много сериозен екшън в хубавия смисъл на думата - едно момче от народа, образовано, което работи като пазвантин на  стада, преборва най-силния турски борец. Това е  много зрелищно. Турците погват да го убиват, той отива в Първата българска легия на Раковски, научва се как се създават тайните революционните комитети, и то няколко години преди Левски. Вероятно с него са си говорили в тази посока.  Работим заедно с проф. Пламен Павлов. Също и с проф. Пламен Митев. Те са доволни, и продължаваме заедно.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?