Розопроизводители в паника: Ще има фалити!

Розоберът е бодли, кал и товарни бусове, натъпкани с хора, твърдят производители на маслодайното цвете в Карловско

Розопроизводители вече набират работници за кампанията по прибиране на цвета, розоберът е след месец и стопаните отсега договарят берачи на цвета. Десетки собственици на градини обаче вече задават въпроса  ще има ли розобер в условията на извънредно положение, някои от тях предупреждават за фалити на земеделски стопанства и заради кризата COVID-19, и заради очаквана ниска изкупна цена на цвета, и заради някои нови правила, които Законът за розопроизводството налага.

Розоберът не се прави от гримирани млади момичета в народни носии, както смятат повече хора, розоберът е бодли, кал, товарни бусове натъпкани с хора като сардели, водачи на големи групи работници, които рекетират собствениците на градини. Това твърди председателят на Професионалната асоциация на розопроизводителите в България със седалище в Карлово Христо Николов.  

Най-голямото предизвикателство в тази кампания ще е именно голямата ежедневна миграция на хора от един район в друг, трафикът, по който се осъществява и необходимите мерки, които МВР трябва да наложи. В условията на борба срещу разпространението на коронавируса, дори и да има известно разхлабване на мерките, проблемът с транспортирането на хора, вкарани в съмнителни бусове крие рискове за здравето, смятат от ПАРБ. В пикови моменти в розобера се включват 40-50 хиляди работници, голяма част от които нямат  добри хигиенни навици,   това крие рискове и за  безопасността на трафика, и на здравето на хората.

Мариян Русев, собственик на 200 декара рози в Бегово и Вангел Биков, който отглежда 300 декара рози в Карлово смятат, че  да се осъществи превоз на по двама-трима работника в бус, седнали през седалка е непосилно икономически, при очертаваща се изкупна цена на цвета около 2.50 лв за килограм, колкото беше и миналата година. 

Според Христо Николов, председател на ПАРБ и Зара Клисурова – председател на Асоциацията на производителите на етерично-маслени култури розобер ще има, въпреки предизвикателствата на кризата и ежегодните проблеми в бранша.

Още в края на март МЗХГ и БАБХ предписаха мерките срещу разпространението на коронавируса в селското стопанство. Брането на  рози с ръкавици и на дистанция между берачите от 2.00 метра е лесно приложимо – разстоянията между редовете е между 2.80 и 3-20 м и естествено ще държи работниците далече един от друг.

Розоберът стартира и при действащ Закон за розопроизводството, за който земеделските производителите настояваха в продължение на близо 25 години. Според него ще се изкупува розов цвят само от регистрирани земеделски производители и само регистрирани в общините пунктове ще могат да изкупуват цвят.  Регистрацията вече е в ход, срокът е до края на април.

Тази година за първи розопроизводителите ще получат освен единните плащанията, които са между 30 и 50 лева на декар, възстановяване на акциза за горивата при обработките, но и плащания за зимните пръскания.  Разходите на розопроизводителите обаче не са малки и все още не e ясно дали държавата ще предложи компенсации и дали те ще са достатъчни.

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?