Родолюбци вдигнаха златен купол на църквата в Клисура

Инженер Станимир Кръстанов и жена му Наталия събраха съмишленици, с които да подновят храма

Идеята за обновяването на храма се родила преди пет-шест години. Тогава Станимир Кръстанов, клисурец по рождение, и съпругата му Наталия се върнали  да живеят в града. И двамата са инженери, работят в Карлово. Но оценили природните дадености на малкото градче като най-ценно благо - чистия въздух, зелените хълмове и тишината, които веднага свалят стреса. Ценят много и местната история - Възраждането, Априлското въстание и героизма на предците им и последвалото възкресение на градчето от пепелищата на 1876-а. Тогава, преди пет-шест години, още при първото влизане на Станимир и Наталия в църквата, сърцата им трепнали и те си дали дума, че ще помогнат храмът да заблести. Покривът очевидно се нуждаел от ремонт, дъждът влизал вътре и обливал централния стенопис на тавана. Кръстът, монтиран на върха на купола, бил паднал няколко години преди това. 

 


Близки, приятели и познати подкрепили идеята на Станимир и Наталия за обновяване на църквата. Още преди години Николай Михайлов от Карлово разпалил интереса на инженера, негов близък приятел, към православието и дарителството. А журналистът Петко Шойлеков, потомък на един от първите клисурски родове, посочил майстори, които да извършат сложния ремонт. Стефка Велева, Ана Харалампиева и Димка Денчева от църковното настоятелство прегърнали идеята.

 


Имаше доста перипетии, докато намерим хората, които да се наемат  с демонтажа на старата облицовка на купола и да направят новата. Но накрая стигнахме до хасковска фирма, разказва Станимир Кръстанов.

 


Междувременно местна фирма достави от Русия облицовката - ламарина от специална титаниева сплав, която блести като истинско злато.

 


Но наистина трябва да свалим шапка на старите майстори, които са построили църквата в Клисура, разказва Станимир. В хода на ремонта открихме, че куполът е двоен - един външен, а под него, с разлика от 30-40 сантиметра, още един. Първият пази от външни влияния, а вторият е таванът на вътрешността на храма, в който е централният стенопис.

 


Когато напреднали с подготовката за ремонта, се обърнали към местния свещеник, към кметицата Генка Тодорова и към Негово Високопреосвещенство дядо Николай, за да ги запознаят с намеренията и поискат тяхното съгласие.   Инициаторите получили разрешение и се заели да събират пари за благородното начинание. 

 


Докато майсторите правили златния купол, Станимир и приятелите му се заели да почистят стенописите и старите икони. 

 


На помощ се притекъл скулпторът Дишко Дишков от Сопот,  ваятелят на хановете Алцек и Котраг. Той се заел с иконата на свети архангел Гавраил, а след това и на „Въздвижение на честния кръст“ и „Свети 40 мъченици“ и „Свети Мина“. Собственикът на галерия А1 в Карлово Димитър Христов осигурил нови рамки за няколко от най-старите икони. Станимир и Наталия купили шест  нови полиле​я, подходящи за храма.  

 


Пазим тетрадката, в която са записани даренията на клисурци, но за да осъществим докрай започнатото, ни трябва още подкрепа. Затова, който не може с пари, нека дари труд, призовава Станимир Кръстанов. Ако 400 души от града дадат по един трудоден, ще постигнем много, смята той.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?