Родолюбци възстановиха исторически параклис-костница в Клисура
- 16:00, 28.01.2022
- 2515
- 0
Родобюлци възстановяват камбанарията и параклиса на старата църква „Св. Николай“ в Клисура, от която е обявено Априлското въстание. Куполът на камбанарията вече грее с нова облицовка, а върху него е монтиран красив християнски кръст.
В основата на инициативата са двама изключителни мъже -бившият военнослужещ полк. Борис Петров, пловдивчанин, който през лятото живее в Клисура, и Николай Николов, който е от София, занимава се с информационни технологии и преди 15 години свързва живота си с възрожденското градче.
Мисията на родолюбците започна преди пет години с доброволен труд и средства, събрани от дарения.
Старата църква в Клисура „Свети Николай“ е срината по време на Априлското въстание. По чудо обаче оцеляват камбанарията и параклисът „Свети Архангел Михаил“, който е самостоятелна сграда. В криптата му има костница, в нея лежат костите на избитите през април 1876 година въстаниците. Там са и останките на трима от водачите на бунта.
Кампанията по възстановяване на историческите обекти започна преди пет-шест години. Тогава бившият полк. Борис Петров влиза в черковния двор и вижда джунгла от храсти и дървета и подема кампанията.
Бях влизал на това място преди близо 50-55 години, когато като млад офицер работих по тунелите край Клисура. Бях много впечатлен, разказа пред „Марица“ Борис Петров. Тогава по негова инициатива заедно с работниците от строежите възстановили част от каменната зидария на църквата „Свети Николай“.
Върнах се на това място преди пет години, продължава той. Параклисът бе в лошо състояние – оставен без поддръжка и грижи, покривът бе съсипан от атмосферните влияния , включително и дървената му конструкция. Първата ни задача да бе да го ремонтираме и да спрем течовете, които рушах параклиса отвътре.
Най-близкият му съратник в това благородно дело е Николай Николов. Постепенно стъпка по стъпка родолюбците възстановяват параклиса, реставрират 15 икони, а в двора на църквата “Свети Николай вдигат чешма. Заедно с тях са четирима майстори строители от Розино.
Параклисът „Свети Архангел Михаил“ е особено ценен както за Клисура, така и за цяла България, припомня Николай. Той е един от трите храма в България заедно с църквите в Батак и Дряново, в които лежат костите на българите, убити по време на Априлското въстание.
След упоритата и всеотдайна работа на родолюбците, в него вече може да се отслужват църковни служби. Има още работа по интериора, трябва да осигурим и необходимата църковна утвар за богослужения, за да не се налага да се пренася от църквата „Света Богородица“, сподели Николай Николов. Кампанията по възстановяването и опазването на тези обекти ще продължи, убеден е Николай Николов.