Мюмюн Искендер: Минерални бани става все по-магнетично място

Истината, която всички - жители и гости виждат е тази, че община Минерални бани през последните години възвърна популярността си на национален курорт, какъвто е била впрочем и преди началото на прехода. Хората идват тук преди всичко заради лечебните свойства на минералната вода, а ние като домакини сме длъжни да направим пребиваването им тук и приятно. Затова и първите проекти, които реализирахме бяха насочени към парковете, улиците и най-вече чистотата. Вече са преустроени всички паркове с финансиране по различни европейски проекти.

В края на миналата година Министерския съвет отпусна на община Минерални бани сумата от 700 000 лева, като частично финансиране на проект „Благоустрояване на уличната мрежа в с. Минерални бани – етап 3”. Одобрените за цялата страна средства са145 690 676 лева и са предназначени за извършване на текущи ремонти и за добиване на нефинасови активи за общините.

Към настоящия момент броят на хотелите и къщите за гости в общината е общо 46, а местата за настаняване са 876. Заетостта е доста висока през цялата годината, но имаме пикови моменти най-вече в дните петък, събота и неделя. Осем басейна с минерална вода посрещат посетители през цялото лято, а закритите басейни са четири на брой. Много са хотелите, които предлагат вани с лечебна цел.

Радващото за мен е това, че Минерални бани отново се появи на туристическата карта. Строят се нови хотели, част от които ще бъдат от по-висок клас – четири звездни. Идеята е да можем да удовлетворяваме очакванията на различни категории хора. Много чужденци посещават националния курорт и някои от тях имат и много високи очаквания, така че правим стъпки и в това отношение. Участваме на всички туристически изложения и форуми в страната, както и на такива в Турция, и Гърция. Насочили сме и към потока от румънци, бяхме на изложение в Русе. Голямото богатство на курорта е не само минералната вода, която е с уникални качества, а и красивата природа и древната история на това място, оценено още от траки и римляни.

Търсим варианти да социализираме разкрития наскоро археологически комплекс „Град на Слънцето”, както и древните мегалитни светилища в района, чрез подобряване на инфраструктурата и достъпа до тях. В опит да се привлекат повече туристи, общината води преговори с Туристически агенции и информационни центрове, които да предлагат общ пакет. Предстои ни форум, в който ще вземат участие туроператори и блогъри от цялата страна, като идеята е още по-добро представяне потенциала на това магнетично място.

Един от  последните спечелени от Община Минерални бани проекти е „Минерални пътища – ваканции и природа в едно мигане”, с акроним на проекта „Минерални пътища”. Водещ партньор по проекта е гръцката община Мики, а ние сме партньори. Проектът е по Програмата за трансгранично сътрудничество Гърция – България 2014-2020” Инвестиционен приоритет ос „Съхраняване, опазване, популяризиране и развитие на природното и културното наследство”. Стойността на проекта е 241 574 евро. Дейността по проекта предвижда цялостен ремонт на общинската Минерална баня и закупуване на ново оборудване за подобряване дейността й. Буквално в последните дни на 2018 г. Общинския съвет в Минерални бани одобри участието на общината в проекта.

Правим опити да установим отношения с Руския федерален окръг Якутия. Неотдавна в Минерални бани гостува тяхна делегация. Ще търсим побратимяване с община от тази част на Сибир и възможности да осигурим почивка и лечение на техни жители. Именно затова гостите се интересуваха от възможностите за инвестиция в националния курорт.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?