46

Млади и стари връщат красотата на парка в Баня

Кметът на Баня Стамен Гешев и група ентусиасти са напът да върнат предишното очарование и привлекателност на един от най-старите, най-големите и най-красиви паркове в България. Началото на инициативата даде градоначалникът още преди шест-седем години, когато за първи път пое управлението на града.

Парковете и градините в Баня са

на впечатляващата площ от над 500 декара,

разположени в различни зони на населеното място. Стамен Гешев започна с обновяване на по-малките зелени градини и паркове, за да се заеме с почти невъзможната за едно кметство мисия да възкреси парк от 240 декара, станал през последните 25-30 години  джунгла.

Започнахме преди четири години, припомня кметът на Баня. Тогава по искане на кметството Община Карлово отпусна пари за прочистване на огромната зелена територия от самонастанили се акации, храсталаци от къпини и шипки, полусрутени тополи и каваци и нападали клони от стари дървета. Почистено до почвата, на мястото останаха само здрави декоративни и горски дървета. Силите на кметството обаче не стигнаха в следващите години да опази парка от избуяването на нови саморасли дървета и храсти и скоро той отново заприлича на джунгла. Не ни достига работна ръка, за да го поддържаме трябват хора, споделя кметът на Баня.

Паркът на Баня, дори в този вид, е незабравената гордост на местните жители и красив спомен на всеки, който е стъпвал в него във времето, когато е бил огромна, отлично изградена и добре поддържана зелена градина. В продължение на 50 години той е бил

една от забележителностите на града, в региона и страната.

Тази година две инициативни групи, в които участват хора от различни поколения - и деца, и младежи, и възрастни, подеха кампании за възстановяване на парка. Споделям техният ентусиазъм и го приветствам, заяви кметът Стамен Гешев.

Първите стъпки бяха направени през пролетта и лятото на тази година. Моята идея и на гражданската инициатива, която подкрепих, бе да започнем от сърцето на парка, от перголата, да я възстановим във вида, в който е била, и да направим някои подобрения, за да може човек, като тръгне на разходка в парка, да има един кът за отдих, където да поседне, разказва кметът. Няма човек от Баня, който да не иска паркът да бъде възстановен, да стане отново любимо място за разходка и отдих, да може да се използва от гражданите и туристите, обяснява Гешев.

През пролетта  кметството организира почистване на района около декоративната стена и по периметъра на перголата бе изградена паважна алея. Тази есен отляхме основите, в които да се поставят дървените колони на перголата. След това инициативна група от младежи и възрастни в продължение на три неделни дни през септември и октомври с косачки и други инструменти

почистиха храсти, треви и сухи дървета и клони

в района около перголата - пред и зад нея до прилежащата улица „Александър Стамболийски“ - една от основните артерии на Баня, където има детска площадка. Предстои заравняване на терена, прекарване на електрическо захранване, изграждане на електрическо табло и поставяне на осветителни тела в района на перголата. До края на годината ще бъде изградена дървената конструкция, а напролет ще продължим, увери кметът.

Той вече договаря наемането на техника, която да почисти машинно алеите, почистването от храсталаци и треви ще обхване и триметрови ивици от двете страни на алеите.

Участниците в групата, която тази есен почисти терена между перголата и детската площадка, заявиха, че ще продължат да косят и поддържат това място. Те призоваха и други ентусиасти да се включат, като поемат грижата за други райони на огромния парк.

Строили са го най-добрите архитекти 

Изграждането на парка в Баня започва през 1937 г., след като вече е била построена Централна минерална баня  - модерен обект с европейска архитектура, вдигнат от  най-добрите архитекти по онова време Сава Овчаров и Йордан Йорданов. Двамата са автори и на проекта за парк. Огромната и красива градина се изгражда, след като вече е започнал строежът и на модерния ресторант с казино - култово заведение, разрушено след опожаряване преди 15-ина години, и хотел - днес Специализирана болница за рехабилитация, проектирани от друго светило на архитектурата арх. Храбър Попов. Всички тези обекти са в зоната на минералните извори, те са в съседство и оформят уникален ансамбъл от сгради, разположени в паркова среда. Архитекти от този ранг и подобни сгради по това време не може да си позволи дори близкият град Хисаря, който вече е станал популярен курорт.

Паркът на Баня е изграден върху тресавище, в което бликат високи студени и топли минерални подпочвени води. Той е ситуиран точно срещу фасадата на Централна баня. От нея го дели красив фонтан с формата на квадрат, със скулптура на момче, което държи риба, дело на голямата българска скулпторка Мара Георгиева. А на около 150 метра срещу Централна баня, в сърцето на парка, като венец грейва красива пергола от каменни и дървени колони с изящна декоративна каменна стена в средата.

Ефективна и екологична дренажна система от канали,

почти невидими за посетителите, опасва цялата зелената територия. Край тях са засадени тополи и каваци, всяко дърво поглъща по няколко кубически метра вода в денонощие. Тези решения на паркостроителите пресушават тресавището. Върху цялата зелена територия е изградена мрежа от алеи, симетрично разложени около главната алея от Централна баня до перголата. Алеите са изградени от гранитни блокчета от така наречения гърмян камък, който е изключително здрав и неподатлив на влиянието на водата. Отгоре алеите са посипани с речен пясък. Вътре в парка са оформени цветни лехи и са засадени ценни декоративни и горски дървета, някои от които са оцелели до днес. Първоначално паркът е бил на площ от 100 декара, в годините на социализма той стига до 240 декара, а красотата му е сравнима с най-красивите паркове в България и е един от примерите на градинското изкуство у  нас.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?