Люта полемика в Панагюрище: На 1, 2 или 3 май да са празненствата за въстанието

Разгорещени полемики предизвика сред панагюрци отвореното писмо на Пловдивския митрополит до кмета на Панагюрище Никола Белишки дали е редно празненствата за 140-годишнината от Априлското въстание да съвпаднат с Великден. И двете събития тази година се падат на 1 май. Темата за въстанието е особено чувствителна за панагюрци, тъй като техните предци са били сред двигателите на народния бунт. За Християнството пък Възкресението е най-важният празник, а владиката е категоричен: на този ден не се празнува нищо друго. 

Подобно разделение в мненията се получи и сред хората от Панагюрско. Повечето защитават тезата на Белишки, че традиционно денят, в който би трябвало да се отбележи годишнината, е 1 май, тъй като за събитията от 19 век се прибавят 12, а не 13 дни. Не липсват обаче и инакомислещи. 

Забравили сте, че някога се честваше точно така - на 2-ри, а на Оборище на 3-ти. През 80-те някой реши зарята да е на 1-ви. Така че Владиката е прав, грехота е да се измества вниманието от Великден. То и без това сегашното на нищо не прилича, въстанието е избухнало на 20-ти, пък сега се пада на 2-ри, а напоследък го празнуваме на 1-ви, коментира Нешо Гергинеков. Донка Перфанова си спомня, че по Татово време празниците били три дни - ден на труда с манифестации, 2 май със заря-проверка, а на 3-ти - отдаване на почит в местността Оборище. 

Владиката трябва да знае, че не всички хора са православни християни, но всички сме българи. И ако не е било Априлското въстание, можеше Великден изобщо да не се чества на тази територия. Всеки почита, тъжи или вярва по вътрешно убеждение, не с външна показност, смята Роси Чуклева. Гаврил Нешев обаче я репликира: "Ако не е било Априлското въстание", прекалено смело предположение. Възникват въпросите. Да е имало в Панагюрище джамия? Да са ви говорили в училище нещо за Българска екзархия със султански ферман призната? 

Соня Гарчева категорично застава на позицията на дядо Николай. Според мен е редно датата да се поправи. Както е правилно да се отбелязва обесването на Васил Левски на 18 февруари, не на 19. 

Определянето на 1 или 2 май да се честват годишнините на Априлското въстание става след споразумение с Копривщица. На 1-ви се отбелязва там, а на 2-ри и 3-ти в Панагюрище и на Оборище, припомня Ирина Ботева. Но големите тържества за 100-годишнината през 1976 г. се правят вече на 1 май в Панагюрище и на 2 май на Оборище. 

Секретарят на общината Таня Ненкова се включва в полемиката, припомняйки два текста от общинската наредба, в които е казано, че официален празник на общината е 2 май - денят на отбелязване на Априлското въстание, но тържествената заря-проверка всяка година се провежда на 1 май на площад "20 април". А Милен Мулешков се включва в споровете със снимка на паметна плоча от къщата на Иван Тутев. Надписът ясно казва: "Тук на 20 април (3 май) е обявено Априлското въстание.

В позицията си по темата кметът Никола Белишки заяви, че ще се допита до общественото мнение в Панагюрище и каквото и да решат съгражданите му, ще уважи желанието им.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
1 коментар
Стар Панагюрец

Стар Панагюрец

26.02.2016 | 12:26

Не барайте празника.Кмета е прав.Попа да си гледа милионите,че докъто се занимава сманекенстване по телевизията може някои да побара паричките,Роликса и т.н.т

Отговори
0 0

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?