Кметът на Девин: Трябва промяна във формирането на такса "смет"

- Господин Даскалов, дадохте старта на туристическия сезон с фестивала "Родопска угодия". Ще има ли Девин нова визия пред гостите си това лято?


-  С този фестивал слагаме началото на поредица събития, чиято цел е развитието на туризма. За ремонта на централната градска част в момента тече процедурата по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител. Ремонтните дейности ще включват цялостна подмяна на плочите в централната градска част, градинките пред СПА хотел Девин, зад паметника на Катя Ванчева, в пространството пред Дома на културата.

Коренно ще бъде променен обликът на главната улица с фонтани и водни каскади със светещи и звукови ефекти. Ако не се обжалва процедурата, до края на май можем да започнем строителството. Целта е да се преобрази така центърът на Девин, че да представя изобилието на минерални води и природните дадености на общината. Както виждате, градът е пълен с туристи. Забелязва се и сериозен инвестиционен интерес към Девин и цялата община. В момента се строи нов хотелски комплекс в местността Струилица. Очакваме и други инвестиции, както и нов ръст на туристите. Миналата година не беше благоприятна климатично, надяваме се това лято да е по-добро за всички.

С хотелиерите и ресторантьорите в общината сме в много добри отношения. Заместник-кметът Владимир Солаков спомага за това, тъй като още преди да влезе в управата, е председател на хотелиерите в града. И вече три години полагаме усилия целенасочено да създаваме условия за развитие на бизнеса.  

 


- Имаше недоволство заради увеличение на един от местните данъци през тази година, за МПС. Какво наложи това?

 

- За 3 години това е единственото увеличение за данък МПС. Другите данъци и такси не са повишавани. При някои автомобили се усеща по-силно увеличение, при други е по-слабо. Не беше възможно да не се случи. Както всяка община в страната, и ние не можем на 100% да съберем данъците и такса "смет". Стараем се да правим всичко възможно да обхванем по-голям от жителите. Едно наше предложение, за съжаление, не беше прието, което представихме пред НСОРБ и Министерския съвет, за промяната на начина на формиране и събиране на такса "смет". Това щеше да доведе до почти 100% събиране на тази такса и много добри резултати. Надявам се да бъде прието. На всички мероприятия с общинските кметове от страната съм поставял този въпрос и всички кметове го намират като добра възможност за повишаване на събираемостта на такса "смет". Остава това да го променят и хората, от които зависи - депутатите. 

 

- Предложението ви е за кардинална промяна на начина на формиране на такса смет?

 


-  Да, защото начинът й на формиране сега е несправедлив за хората, а общините непрестанно трупат дългове за дофинансиране на дейността, тъй като на практика не е възможна при сегашния модел 100-процентова събираемост на такса "смет". Всички създават боклук, но едни плащат, други - не. Накрая всичко се покрива от общината, която трупа дългове. Сега налогът се изчислява на база данъчната оценка на имота. Но ако в един имот живеят 10 души, а в съседния 1 човек, не е справедливо да плащат една и съща такса. В по-малките общини, където хората са с ниски доходи, населението е застаряващо и не могат да плащат таксата дори на вноски. И събираемостта варира около 60%. Сред хората в чужбина не всички плащат, подават молби да бъдат освободени от таксата, тъй като не живеят в населеното място. Разходите за сметосъбиране обаче не намаляват по този начин, тъй като съседните имоти се обслужват. Годишно за Община Девин разходите са 600 - 650 хил. лв. Само намаляват приходите в общината. 

 

Вашето предложение е да се начислява таксата върху стоките, които се купуват.

 


- От моя екип заедно със специалисти от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България смятаме, че има справедливо решение. При 200 милиарда лева годишен стокооборот в България 500 милиона лева, или 0,25%, от него е общата сума за сметосъбиране, сметоизвозване и депониране на отпадъци, нужна на всички 265 общини в България. Идеята ни е всеки да плаща по 0,25% такса върху всяка стока, която купува, както се отчислява ДДС. Който купува повече стоки, ще плаща повече такса. Така ще се обхванат и туристите, които също формират смет. Постъпленията да се събират във фонд на Финансовото министерство, от които с целеви трансфер да се превеждат на общините. Сумата от 500 млн. лв. е достатъчна за сметосъбиране, сметоизвозване и депониране на всички населени места, и то качествено и ефективно. Всяка община ще получава сума спрямо разходите си за услугата. 

 


- Какво предстои да се случи с финансиране по проекти в общината в следващите месеци?

 


- Освен ремонта на централната градска част, планираме старта на още два сериозни проекта. С национално финансиране по постановление на Министерския съвет в най-скоро време предстои да стартира асфалтирането на квартал "Врътлек". Това, което хората там чакат повече от 20 години. Ще се вложат 670 000 лева и ще бъде асфалтирана цялата улична мрежа в квартала, а преди това ще бъдат подменени част от тръбопровода и канализацията. Много важна е за нас политиката към възрастните хора. Ще се опитаме до края на мандата да преобразим градския басейн в обществена баня, така че да се ползва с привилегия и на преференциални цени от нашите родители, които имат най-голяма нужда от лечебната сила на тази вода. Ще има две топила и изцяло нов възстановителен център. Текат ремонтни дейности по улиците в няколко села в общината. Търсим усилено финансиране и за ремонта на входната артерия на Девин.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?