71

Даряваме паметник на Левски на българите в Тараклия

Бюст-паметник на Васил Левски ще бъде дарен на  българската общност в Тараклия, Молдова. Инициативата е посветена на 150 години от гибелта на Апостола и е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова. В основата на това родолюбиво начинание е проф. Николай Овчаров, то е подкрепено от Фондация „Васил Левски“, Асоциацията на българите по света и община Карлово. Скулптурата е дело на проф. Димитър Рашков.

Тараклия е център на българската общност в Молдова, това  е другата България, а връзките между живеещите там българи и българите у нас, никога не е прекъсвана, подчертаха проф. Николай Овчаров и проф. Пламен Павлов.

Васил Левски, както и други дейци на българското национално-освободително движение също имат силно присъствие в там. Има сведения от онази епоха на хора от Войнягово  и Карлово, и доказателства, че Апостолът на свободата е  бил там и през 1867, и през 1869 г. В Тараклия е роден един от най-верните съратници на Васил Левски и член на БРЦК Олимпий Панов, там е бил един от най-силните революционни комитети,  създаден от Апостола. Нашата мисия, която наричаме „Мисия България“, е да поддържаме тази връзка силна, коментира проф. Пламен Павлов.

Връзките на Карловския регион с Молдова и конкретно с област Тараклия са много активни и днес. Карлово се побратими с град Твърдица, припомни кметът на общината д-р Емил Кабаиванов. Община Брезово поддържа братски отношение с Колибабовка, отбеляза кметът на Брезово Христо Енков.

Асоциацията на българите по света също има инициатива за съхраняване и развиване на отношенията с българите в Молдова, подчерта нейният председател Младен Станев. Той посочи, че вече се работи за изграждане на младежки център в Тараклия, а бюст-паметникът на Васил Левски ще бъде част от него.

Бронзовият портрет на Васил Левски, дело на проф. Димитър Рашков, е една от на-добрите художествени творби, посветени на Апостола. Авторът го е създал за много кратко време – само за седмица.  За да създаде този образ проф. Рашков се е опирал изключително само на фотографиите на Васил Левски. 

„Преди 30-тина години, когато бях почти на възрастта на Левски, аз правих за първи път негов портрет. Тогава моят Левски беше светъл, сияещ, вярващ във възможната „чиста  и свята република“, сподели Димитър Рашков. Когато този път пристъпих към образа на Апостола, в моето съзнание той като че ли не бе същият. Докато работих, аз разговарях мислено с него.  В нашата работа това се случва авторът да „говори“ със своя герой. Сега погледът на моя Левски гледа леко встрани и това не е случайно. Сега моят Левски пита възможна ли е, наистина, тази „свята и чиста република“. Но със своите завети той е начертал пътя, по който да вървим. Васил Левски е пътят“, сподели още авторът на бронзовия портрет на Апостола.

Паметникът на Васил Левски ще отпътува от Карлово за Варна. Това ще бъде едно своеобразно литийно шествие, водено от лика на Апостола. От там бронзовата статуя ще бъде пренесена с кораб в Молдова, заяви проф. Николай Овчаров. Монументът ще бъде открит в Тараклия през септември, когато бъде завършен младежкият културен център. В церемонията ще участва вицепрезидентът Илияна Йотова, съобщи проф. Николай Овчаров.

В ход е още една родолюбива инициатива, обяви историкът. Вече се провежда дарителска кампания за откупуване на родната къща на Олимпий Панов и превръщането и в музей.

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Западняк

Западняк

08.02.2023 | 16:21

На България не и стигат националистичните проблеми с Македония, та сега създава нови с Молдова. Не забравяйте, това е Молдова и не е “другата България”! Това че част от населението говори български не ги прави българи. Те са родени в Молдова и живеят на молдовска територия.

Отговори
3 1

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?