Историци говориха на конференция за Васил Левски и освободителното дело в Македония
- 20:20, 10.04.2023
- 580
- 0
Историци от Националния музей „Васил Левски“, Историческия музей в Карлово и къща-музей „Иван Вазов“ в Сопот представиха на научна конференция в Разлог участието на герои от Подбалкана в освободителното дело на Македония и връзката им с Васил Левски. Конференцията в Разлог бе организирана от Фондация „Васил Левски”, Македонския научен институт - София, Община Разлог и Общинския комитет „Васил Левски” - Разлог .
Форумът, който събра историци и изследователи, е част от утвърдената от Министерския съвет на Република България Национална програма за достойно отбелязване на 150-годишнината от гибелта на Васил Левски. Той бе осъществен с финансовата подкрепа на Министерство на културата.
Дора Чаушева от НМ "Васил Левски", Мария Деянова от ИМ - Карлово и Надежда Георгиева от Къща музей "Иван Вазов" – Сопот изнесоха интересни факти за войводата и член на ВМРО Петър Юруков от Карлово, за възрожденската учителка Неделя Петкова, родом от Сопот, ушила в Прилеп знаме по поръчка на Васил Левски, както и обстоен доклад за паметта за Апостола в Пиринския край.
В двата дни на конференцията историци от цялата страна представиха научни доклади, свързани с дейността на Апостола и националноосвободителните движения на българите в Македонския край.
Открита беше фото-документална изложба на Националния музей “Васил Левски” в Карлово, представяща развитието на българското националноосвободително движение от 1861 г. до смъртта на Васил Левски през 1873 г. , допълнена и с материали на Историческия музей в Разлог.
Кметът на община Разлог инж. Венцислав Гърменов, кметът на Ловеч и член на УС на фондация "Васил Левски" Корнелия Маринова, председателят на фондация “Васил Левски” проф. Пламен Павлов, председателят на Македонския научен институт в София проф. Георги Николов, председателят на Общинския комитет „Васил Левски“ в Разлог д-р Георги Тренчев поздравиха участниците - учени, университетски преподаватели, специалисти от архиви и музеи.
Участниците в научния форум поздрави и заместник-министърът на културата доц. д-р Пламен Славов, в който отбелязва: "Убеден съм, че темите и въпросите, които ще бъдат професионално дискутирани днес, ще са от значение за българската историческа наука и за популяризиране на общочовешките ценности и европейските измерения в идеите на Апостола".
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни