Димитър Бакърджиев от Карлово вае Икарите

Скулпторът Димитър Бакърджиев от Карлово вае статуетките за наградата „Икар” , които утре ще получат най-добрите български актьори за 2014 година. Една от тях ще  заблести в ръцете на Стефан Илиев. Той е артистът, който ще получи приза за цялостно творчество и който харесва Бакърджиев за автор на статуетките.

Скулпторът от Карлово изработва статуетките години наред. Преди броени дни бронзовите фигурки отпътуваха от Карлово за София. Бакърджиев е автор на  повече от 10 статуетки, които се връчват като приз в различни конкурси и фестивали у нас, но Икарите са най-популярни.

Идеята за статуетката, която всяка година в Деня на театъра - 27 март, да  отива в ръцете на най-добрите български актьори, се ражда в Карлово преди близо 20 години. Тогава в началото на септември в Града на розите се провежда фестивалът на българския киноактьор, а председател на Съюза на артистите в България е Стефан Илиев. Димитър Бакърджиев вече е измислил и създал статуетката, която ще получат отличените на кинофеста актьори - Златна роза. Тя съчетава по неочакван начин цветето - символ на града и красотата, с танца на хлебчетата на великия Чарли Чаплин.

Стефан Илиев харесва много Златната роза и кани Бакърджиев да направи приза за Празника на театъра. В началото той беше Златна антична колона и символизираше храма на Мелпомена, първата сцена на театъра в древна Гърция, спомня си Димитър Бакърджиев. Няколко години по-късно обаче узрява идеята наградата да се нарича Икар. Скулпторът обсъжда промяната с друг известен карловец - Христо Мутафчиев, който по онова време вече е председател на Съюза на артистите. Умувахме върху Златната колона да има фигура с крила, образ от античността, от времето, когато е създаден театърът - Сфинкс, Грифон. Този образ да символизира стремежът на актьора към Слънцето и звездите, към съвършенството. Така се роди идеята за Икар. Освен това фонетичната близост с известните филмови награди „Оскар” беше добро съвпадение, коментира скулпторът.

Случи се така, че част от творчеството ми е свързано с призове за други изкуства, споделя Димитър Бакърджиев. Той прави статуетката Златното око, която през две години се присъжда за операторско майсторство в чест на Димо Коларов, на наградата „Маестро Георги Атанасов”, която се дава в Карлово на прегледа на военните духови оркестри, на Златен лъв за детска песен. Част от творчеството му обаче тръгва в тази посока, след като създава на двата чисто карловски приза - Златната богиня на Карлово, която съпътства наградата на града, и Златната роза - преходна статуетката на Царицата на розите.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?