Десетокласничка дари огромен портрет на Ботев

Творбата с респектиращи размери бе представена в навечерието на 2 юни, тя слага началото на нова поредица от картини с ликовете на великите българи в карловското СУ „Христо Проданов“

Портрет на Христо Ботев, нарисуван от десетокласничка, сплоти учениците от СУ „Христо Проданов“ в Карлово и им вдъхна нова глътка силна любов към гениалната му поезия. Творбата на Даниела Копчева бе представена в голямото междучасие в коридора на четвъртия етаж и събра възпитаници  на училището от всички класове, както и много учители. Необичайният час по родолюбие бе посветен на 2 юни, Деня на Ботев и загиналите за свободата на България. Проявата припомни на учениците, че когато на 2 юни чуят воя на сирената, ще се спрат и ще помълчат една  минута в памет на Ботев.

В коридора на училището, редом с историята на портрета и на неговата авторка, прозвуча изящната и гениална Ботева строфа: „Настане вечер, месец изгрее...", на четири езика. Стартът на рецитацията даде учителката по история Нели Славова. Тя припомни куплета на български. След това Красимир Славов от 8. в клас декламира стиховете на френски, Василена Нанева от 7. а - на английски, Сияна Колева от 11. б - на руски. После Габриела от 10. клас даде тон на песента „Тих бял Дунав се вълнува", десетки деца запяха дружно и огласиха училището.

Даниела нарисува внушителния графичен портрет на Христо Ботев за участие в националния конкурс „Свобода или смърт юнашка", посветен на 170 години от рождението на поета революционер през 2018-а. Тя спечели с него награда, а размерите на графичното изображение - 1.70 на 2 м, са респектиращи. В центъра на творбата е ликът на Ботев, а в основата на платното - корабът „Радецки". Момичето е рисувало всичко само с четка и боя, без да ползва технически пособия.

В същото време учителката по история Нели Славова и учениците от нейния  5. б клас стартираха учебната година с необичаен проект - те направиха патриотичен кабинет, в който събраха ликовете на видните възрожденци, както и картини, представящи старо Карлово.

Когато конкурсът приключил, Даниела предложила на Нели Славова да подари своя портрет на патриотичния кабинет. Приех с радост, сподели  учителката. Със съдействието на художника Димитър Бакърджиев те определили място на творбата в коридора. А около картината, по идея на Славова, поставили  текстовете на куплета „Настане вечер...." от Ботевата балада „Хаджи Димитър" на четири езика. Ботев е най-превежданият български поет, а тази  изящна строфа е преведена на всички  живи и мъртви езици на земята, припомни Нели Славова.

Така патриотичният кабинет на петокласниците и учителката Нели Славова вече излезе от стаята и тръгва из училището. Намерението на учениците е в коридора до Христо Ботев да застанат и другите герои на България.

А Даниела, по чиято идея и с чиято творба това се случи, продължава да рисува. Момичето е отличничка, тя се справя без затруднение с всички предмети и изразява емоциите и идеите си чрез рисуване.

 

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?