4232

Д-р Емил Кабаиванов, кмет на Карлово: Такса смет ще скочи много, трябва плавен преход с помощ от държавата

- Г-н Кабаиванов, каква е позицията на Националното сдружение на общините относно новата методика на изчисляване на такса смет от 2025 г.?

- На 11 юли проведохме заседание на УС на НСОРБ, на което разгледахме различни варианти. Който и да изберем, дори при пълна промяна в технологията на събиране на отпадъците, дори  да свием разходите, тази нова методика ще натовари гражданите с по-голям размер на налога. Защото управлението на отпадъците, както всяко друго нещо,  също поскъпна -  през последните години имаме по-висока инфлация, поскъпване на горивата, увеличаване на размера на минималната заплата. И ако тази нова методика влезе в сила от 1 януари 2025 г., ще бъдем принудени всички общини в България да увеличим значително такса смет за гражданите и да намалим за бизнеса, защото тези приходи от налозите, с които финансираме управлението на отпадъците, трябва да дойдат отнякъде.

 


- Това безпокои ли ви?

- Разбира се. Ние, българските кметове, сме сериозно обезпокоени. Затова УС на НСОРБ настояваме за спешна среща и вече сме заявили  такава с министъра на финансите, министъра на околната среда и водите и министъра на електронното управление. Това се налага, защото  при въвеждането на новата методика на изчисляване на такса смет  ние трябва да разполагаме с всички актуални данни относно това колко граждани живеят в един имот, постоянните адреси, а за производствените мощности на заводите трябва да имаме данни за броя на работещите. Нашето виждане е, че ние не бягаме от въвеждането на принципа, че замърсителят плаща, това е справедливото. Но виждаме, че ще бъде недалновидно, и ударът към българските граждани ще бъде голям, и съответно към българските общини, ако се въведе веднага от 1 януари. По-поносимо за хората и общините ще бъде, ако новата методика за изчисляване на такса смет и новата технология на събиране на отпадъците се въведат поетапно.

 


- Какво означава поетапно? 

- В момента имаме работна група, която на предстоящата среща с тримата министри ще предложи вариант. 

 


- Ще се наложат ли законодателни промени? 

- Да, ще се наложат законодателни промени, свързани с регистрацията на българските граждани, в Закона за местните данъци и такси. Освен това на нас ще ни трябва допълнително финансиране от държавния бюджет, защото тази нова система налага да се купуват нови съдове, което в национален мащаб ще става въпрос за милиони левове. Може да се наложи да се слагат чипове на тези съдове, а и те са доста скъпи. 

Въпреки че изследваме европейския опит, прилагаме и тестваме различни системи, никой не може да предвиди всички проблеми и неблагополучия, които биха се появили при въвеждането на системата от 1 януари. Необходим е подготвителен период и сериозно участие на държавата. Сега общините сме оставени да се справяме изцяло сами. Управлението на отпадъците, кръговата икономика ​- това е национален приоритет. Той трябва да се осъществява заедно с държавата, общините и гражданите. Това да стане с един плавен преход към новата система. Иначе принципът е справедлив - замърсителят плаща. 

Оцени новината

Оцени новината
4/5 от 2 оценки
4/5 от 2 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Как оценявате представянето на България на Олимпиадата в Париж?