Буковите гори на Централен Балкан влизат в ЮНЕСКО

Те стават призната част от световното културно и природно наследство

Буковите гори на национален парк Централен Балкан влизат в сериен обект  на ЮНЕСКО.  В него ще бъдат представени  масивите от вековни гори в деветте резервата на парка - Джендема и Северния Джендем,  Боатин  и Царичина, Козя стена, Стара река, Стенето, Пеещите скали и  Соколна. Представянето на нашите гори в каталози на ЮНЕСКО  дава нов шанс на местните общности за развитие на туризма в Балкана.  Това, образно казано, е марка и ще осигури  автоматична реклама  както на страната, така и  Балкана.

Опазването на буковите гори е от огромно значение за Земята. Те са източник на повече чист въздух. Буковите гори пазят водата на планината, припомни Генчо Илиев, директор на Национален парк Централен Балкан.

През 2007 година ЮНЕСКО създаде първия сериен обект „Вековните букови гори на Карпатите”, разположени на територията на Словакия  и Украйна. Той веднага бе разширен и в него се вписаха букаците на Германия.  В резултат на усилена дейност на експерти от Европа към този проект се включат още 12 страни от нашия континент, сред  които и буковите гори в  Централен Балкан.

След поканата, подготвихме необходимите документи за включване на най-представителните ни гори в индикативния списък към Конвенцията за световно наследство. В началото на 2015 г., заедно с партньорите ни от още 12 европейски държави, внесохме предложенията в Секретариата на ЮНЕСКО. Преди няколко дни приключихме и с попълването на нашата част от общото номинационно досие, което страните участнички ще представят в ЮНЕСКО в края на месец септември, заяви Генчо Илиев. След това предстои проверка на представената документация и посещения на експерти на терен. Ако процесът върви по график и всичко при нас и партньорите ни е наред, можем да очакваме официалното разширяване на обекта „Вековните букови гори на Карпатите“ в Списъка на ЮНЕСКО да стане до средата на 2017 г. По тази начин уникалните гори от резерватите на парк „Централен Балкан“ ще станат призната част от световното културно и природно наследство, уточни Илиев.

Несъмнено включването на буковите гори на парк Централен Балкан  носи преки ползи за развитието на туризма в страна и региона. То обаче е ценно и заради специалното внимание на световната организация и ще спомогне за създаването на цялостен подход при опазването на буковите гори в Европа. Само два обекта в България влизат в списъка на световното природно богатство на ЮНЕСКО, припомнят експерти. Това са Пирин и езерото Сребърна край Силистра. Буките на Стара планина също ще влязат в него.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?