Архитектурните перли на Карлово в общ музеен комплекс

Кметът Емил Кабаиванов и министърът на културата Боил Банов обединяват усилия за развитие на знакови за България обекти

Създаването на мащабен музеен и етнографски комплекс в Карлово обсъждат Община Карлово и Министерството на културата. Проектът ще бъде реализиран с присъединяването  на ТК  „Старинно Карлово“ към  Историческия музей. Бъдещият комплекс ще се финансира  изцяло от държавата. Това заяви кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов след серия разговори с министъра на културата Боил Банов, последният от които в Карлово по време на Празника на розите. 

Новият комплекс ще даде възможност по-добре да бъде показана богатата история на Стремската долина, културните традиции и занаяти, както и да се развиват и обогатяват сегашните експозиции в обектите. Част от комплекса ще станат вилата на Евлоги Георгиев и евентуално сградата на бившата вълненотекстилна фабрика, дарена от видния банкер в полза на родния му град Карлово.


Туристическият комплекс „Старинно Карлово“ бе създаден по проект за туристическите атракции на общината по ОП Регионално развитие.  Той обхваща пет знакови къщи от епохата на Възраждането  и след Освобождението ​- къща „Райно Попович“, където е представена карловската книжовна школа през Възраждането,  Бухаловия хан ​- център на занаятите и традициите, Патевата къща - дом на билките и етеричномаслените растения, Патева мааза и Белия двор, където действа зографска школа. Само за няколко години броят на посетителите му се увеличи петкратно. 

Историческият музей  е разположен в три къщи, най-голямата и представителната е възрожденското петокласно училище. Музеят има експозиция в Мазакова къща, част от него е къщата на Даскал Ботьо Петков -бащата на гениалния поет и революционер Христо Ботев.


Община Карлово полага грижи за развитието на музея и спечели проект по ОП "Региони в растеж" за развитие на културната инфраструктура. Той е  за ремонт и обновление на основната сграда на Историческия музей и  ще бъде реализиран до края на тази година. В ход е подготовка на нова експозиция, посветена на 200 години от рождението на Евлоги Георгиев, припомни кметът на Карлово. Юбилеят на най-големия български дарител ще бъде честван на неговата рождена дата 3 октомври в родния му град Карлово. 


Създаването на такъв мащабен комплекс ще осигури финансов ресурс за неговото развитие, ще представи историята и културните традиции на Карловския край в пълнота и ще привлече още повече туристи, коментира кметът. Той допълни, че очаква след проведените разговори с Боил Банов Министерството на културата да пр актува Белия двор  от държавна в общинска собственост, за да бъде предоставена на Община Карлово цялата собственост на всички обекти.

Всички тези осем  обекта, които са в ТК „Старинно Карлово“ и в Историческия музей,  се намират в архитектурния резерват Старо Карлово и са истински образци на строителството от 19. век. 

Боил Банов и Кабаиванов са обсъдили възможността Министерството на културата да финансира с 50 хиляди лева дейностите по укрепване на вилата на Евлоги Георгиев. Пред „Марица“ министърът на културата потвърди, че ръководеното от него ведомство  е поело серия от ангажименти, той очаква Община Карлово да представи документация за фабриката и вилата на Евлоги Георгиев, за да им бъде определен статут на паметници на културата от национално значение. Това ще позволи на общината да ги реставрира по европейски проект, след което в тях да се развива културна дейност.

Министерството на културата ще даде статут на паметник на културата от национално значение и на най-стария тракийски град, който екип на доц. д-р Костадин Кисьов проучва край село Васил Левски. Това също ще позволи да се търси изграждане на инфраструктура там с европейски средства. Край село Васил Левски са останките на тракийски селищен център, 300 години по-ранен от древния Севтополис, който лежи на дъното на язовир „Копринка“. Там очакваме световна сензация, коментира Кабаиванов. 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?