Археологическият музей в Хисаря надви НАП в съда

Градският археологически музей в Хисаря успя да избегне глоба от НАП-Пловдив след произнасяне на Районния съд в града под тепетата. 

При извършена проверка на културната институция през юни миналата година, служителката на НАП установила, че към 31 юли 2017-та са реализирани приходи в размер над 50 000 лв. Това тя удостоверила от представена справка за обороти за период от  1 май до 31 декември 2018-та, като приходите били от извършени продажби на сувенири и рекламни материали.

Музеят е следвало да подаде в ТД на НАП - Пловдив заявление за регистрация по ЗДДС в 14-дневен срок от изтичане на данъчния период, през който е достигнало облагаем оборот над 50 000лв, тоест до 14 август 2017-та включително. Заявление за регистрация по този закон било подадено чак на 30 май 2019 година, като регистрацията била факт на 19 юни. 

Прието  е, че за периода от 1 до 30 ноември 2018 година проверяваното лице е извършвало облагаеми доставки на територията на страната в размер на 8 318,20лв., като не е начислило ДДС в размер на 1 386,37лв. видно от представени документи и периодични отчети.

Нарушението било констатирано в ТД на НАП Пловдив на 13 юни 2019 година при преглед на документи в хода на извършване на проверка за установяване на наличие на основания за регистрация по ЗДДС.

Музеят е оспорил наложената санкция, като Районният съд в Пловдив, определи жалбата като основателна. 

След извършена служебна проверка на съставения акт и издаденото въз основа на него наказателно постановление, съдът констатира допуснато съществено нарушение на процесуалните правила. Актът следва да съдържат определен в закона минимален обем информация, включително описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено. 

В мотивите на съда се посочва, че музеят е бюджетна организация, второстепенен разпоредител с бюджет към Министерство на културата. Като такова то е вписано в Регистър Булстат като културна организаци. Предвид на това част от доставките, които жалбоподателят извършва не са облагаеми, а са освободени доставки, за които не се начислява ДДС, каквито могат да бъдат например продажбата на билети от културни организации и институти по Закона за закрила и развитие на културата за музеи, художествени галерии, библиотеки и театри, също доставки във връзка с прояви за набиране на средства, използвани за тяхната дейност - на пощенски марки изобразяващи паметници на културата, продавани от музеите, включително и марките за 100-те национални туристически обекта.

Освен това, от наличната разпечатка е почти невъзможно да се установи как административният орган е формирал сумата от 8 318,20 лв., за която се твърди да са реализирани облагаеми доставки, като същевременно следва да се вземе предвид и факта, че жалбоподателят „Градски археологически музей“ стопанисва няколко обекта в  Хисаря - самият Археологически музей, „Римски терми“ и  парк „Момина сълза“. В акта не е посочено за кой точно обект става дума като извършител на нарушение.  

Предвид непълнотата при описване на нарушенията, съдът отмени постановлението на НАП-Пловдив като незаконосъобразно.

Сега НАП ще трябва да плати сума в размер на 100 лв. на музея за разноски в рамките на производството. 

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок пред Административен съд –Пловдив. 

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?