Тракийци почетоха Капитан Петко войвода с изложба

Изложбата „Капитан Петко войвода – слово и песен“ беше открита от тракийското дружество „Георги Сапунаров“ и читалище „Тракия 2008“ в Хасково. Експозицията е по случай националния празник Трети март и 175-годишнината от рождението на войводата.

Изложбата беше открита от председателя на дружеството Кирил Сарджев и д-р Красимира Узунова от Регионалния исторически музей. Кирил Сарджев цитира едни от последните думи на Войводата, "май всичко си е в нас българите, сега турците ги няма, но се хванахме гуша за гуша брат брата".

Красимира Узунова каза, че Капитан Петко е изпреварил времето си и е направил с четата си за тракийци, толкова, колкото никой друг не е направил и цялата област диша спокойно заради неговата чета. Званието си капитан, роденият в Доган Хисар революционер получава при сраженията за независимостта на остров Крит. Приятелството му с Джудзепе Гарибалди е световно известно. Докторът по история допълни, че Петко Киряков получава и кръст за храброст за дейното си участие в Руско-Турската война. Голям Петко участва с четата си и при разбиването на бандата на Сенклер, която вилнее след освобождението из Родопите. След това той се заселва трайно във Варна и създава една от най-дейните тракийски организации в морската столица. Заради несъгласието си с тогаващното управление на свободна България многократно е затварян и изтезаван във варненската крепост. Националният ни герой си отива огорчен от това, че идеалите, за които се е борил са опорочени и животът в страната ни не е такъв, за който са ляли кръвта си хилядите поборници, завърши краткото си изложение историкът Узунова.

Самодейките от фолклорната група към читалището "Тракийска зора" се представиха и с две народни песни посветени на героя- "Петкольо Капитанеле", "Мари моме, малка моме".

В изложбата са подредени различни издания от книгата за именития син на Тракия от Николай Хайтов, монографии от изтъкнати историци, научни сборници. Достойно място заемат проучванията за родното село на Капитан Петко войвода – Доганхисар от Кирил Бакърджиев и Мария Бакърджиева, от Димитър Шалапатов, книгите на родственицата на войводата – Пенка Чакалова за именитата фамилия и паметниците на Капитан Петко у нас и в чужбина. Краеведът Борис Колев е събрал книжка легенди за капитана, издадена през 1994 г.

Подбрани са голям брой народни песни за Капитан Петко войвода и неговата вярна дружина. Най-популярната сред тях е изпълняваната в телевизионния сериал. Текстовете са записвани през годините от тракийски бежанци и техни потомци. Голяма част по-късно са изпълнявани на фолклорни празници в страната, сред които е съборът „Китна Тракия“ на Кенана в Хасково. Най-старият и ценен сборник с народни песни е от 1939 г.

В изложбата присъстват и творби на автори, които пишат на тракийска тематика, като Ивайло Балабанов и Иван Енчев.

Временната изложба е допълнена от възпоменателни медали с лика на националния герой.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?