Първият концерт на “Родна песен” бил на 24 май 1930 година

Д-р Георги Граматиков описа 87-годишния път на хасковския хор по широкия друм на изкуството

ХАСКОВО, Весела ТОДОРОВА

Първият концерт на хор “Родна песен” – Хасково, е бил на 24 май 1930 година. Певческата формация се готви за големия си дебют по-малко от половин година.
Това става ясно от книгата на ст. н. с. дин Георги Граматиков “Хор "Родна песен" по широкия друм на голямото хорово изкуство”.
Хорът е създаден на 1 декември 1929 година. От начало е бил самостоятелна институция и едва през 50-те години става част от читалище “Заря”. Първият диригент е Тодор Николов, разказа д-р Граматиков.
Идеята да проучи историята на славната певческа формация, която вече 87 години е фактор в живота на Хасково, възниква покрай друг голям негов труд – за читалище “Заря”. Монографията му излезе през 2008 г., по случай 150-годишнината на най-голямата културна институция в региона.

Проучих много документи и вестникарски публикации още от 20-те години на миналия век, най-вече “Хасковска утринна поща”, чието пълно течение го има в пловдивската библиотека. В хасковския архив и в музея също се пазят ценни документи, разказа Граматиков, който до пенсионирането си бе директор на Регионален исторически музей - Хасково.

В началото, читалищата у нас са развивали само библиотечна и лекционно-пропагандна дейност, и театър. Така е било и в Хасково. Но, хор “Родна песен” винаги е бил тясно свързан със “Заря”, участвал е във всички по-големи мероприятия, нещо повече – имал е водеща роля, поясни авторът.

“Родна песен” се е финансирал в зората на своето съществуване с концерти, пътувал е до близки градове, по време на Коледуването също са се набирали средства. Хористите не прекъсват дейността си даже през Втората световна война.
Поврат в дейността на хора настъпва след 1957 година, когато в Хасково идва Борис Младенов – диригентът, който променя стила и работата на формацията, като същевременно преобръща и мисленето на градската управа за значението на хоровото изкуство. По негово време колективът стига до 120 души, разкрива Граматиков.

Паметно за историята ще остане изпълнението на песента “Морето в ярост стене” от Олег Коловски, което прозвучава за първи път у нас в столичната зала “България” през 1969 г. По времето на Младенов, хорът получава национално признание и отличия на няколко прегледи на художествената самодейност.

Двете дъщери на Стефан Младенов сега са в основата на написването на книгата, която е може би първата всеобхватна история за извън столичен хор. Емилия Йоцова е спомоществовател за издаването на труда, със съдействието на Стефка Младенова – диригент на хора към Тракийското дружество “Георги Сапунаров”.

Общо 24 диригенти са ръководели хора през годините. През последните 19 начело е Вела Казакова. Преди две години читалище “Заря” организира голямо честване на 85-годишния юбилей на “Родна песен”. На мега концерта гост беше хор “Кантамичи” от побратимения на Хасково английски град Лестър.

Книгата на Георги Граматиков ще бъде представена тази вечер от 18 часа в Камерната зала на ОНЧ “Заря”. За монографията ще говори Недялко Бакалов, журналист и общественик. В програмата ще се включи и самиат хор под диригентството на Вела Казакова. /Марица

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
1 коментар
славена

славена

11.06.2019 | 16:50

Слушах хор "Родна песен" с диригент г-жа Стаматова на 8.06.2019 г в гр.Харманли и много ми хареса.Всички хорове бяха добри,но този хареса на всички присъстващи.Хвала на хористите и дирегента!

Отговори
0 0

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?