Нови социални жилища - изход от гетата

Общината иска да довърши започнатите преди 10 г. блокчета за бедни, 37% от хасковлии не считат за редно да се инвестира в тях


През зимата особено се усеща, че Хасково си има гето. От „Република” се носят пушеци и миризми на гуми и пластмаса, тъй като там се гори всичко. Само който не е ходил в „Република”, не може да си представи що за чудо е този квартал. Всевъзможното гориво, което  се ползва в кюмбетата, съвсем не е единственият му проблем. Бараките, сред които има истински палати, мръсните улици, животните, пазарът, на който открито се продават от цигари до месо, и т.н. Значителна част от постройките там са незаконни, но няма власт, която да ги разруши и те се увеличават, превземайки нови поляни, като вероятно скоро ще стигнат до E-80. В подобни постройки не може да се живее нормално, не може и да се отгледат деца, които утре да бъдат нормални граждани. В гетата такива не се възпитават.   

Само 18.3 на сто от хасковлии обаче искат гетата да се ликвидират, като се строят жилища за бедни. Това показа анкетата на haskovo.marica.bg. Попитахме ви: „Да се инвестира ли в социални жилища?”.  37.4 на сто посочват: Не, защото отделни прослойки са храненици на държавата. Което не е далеч от истината. Държавата не помага на младите семейства с едно дете, които не могат да имат второ, защото са работещи бедни, дори и с висше образование. Хората от махалата обаче имат поне по 3-4, нищо че не могат да ги гледат. Върху тях се изсипва държавна благодат под формата на помощи. В същото време единственото, на което се надяват работещите семейства с две деца е намаляването на данъчната тежест, ако имат кредит за жилище. Като се имат предвид лихвите и таксите на банките и доходите в Хасково, подобна помощ не е кой знае какво и е несъразмерна с това, което държавата дава на неработещите. Абсурдно, но факт.

Несъразмерни са и наемите за общинските жилища и свободните, които плащат все повече млади семейства. Вероятно това кара 9.1% от участвалите в анкетата да посочат, че държавата мисли само за социално слабите.  

Питахме ви дали да се инвестира в социални жилища, защото общината се гласи да довърши най-сетне започнатите преди десетина години блокове за бедни. Това може да стане с помощта на ОП „Региони в растеж”.

Става въпрос за 3-те 4-етажни жилищни сгради до ВиК. Те включват 48 тристайни апартамента, в които да бъдат настанени  маргинализирани групи от населението. Сградите бяха започнати преди 10-ина години, когато бяха изградени социалните блокове на „Г. Кирков” и „Червена стена”. Парите не стигнаха за тези в „Орфей” и те останаха недовършени. Идеята бе в тях да влязат хора от ромската махала, които обитават незаконни постройки и с течение на времето гетото да бъде ликвидирано. Нови, нормални жилища и образование са единственият начин да намалят гетата. Лошото е, че у нас бедността е твърде голяма и засяга дори работещи хора. При това положение няма как да се гледа с добро око на подобни социални проекти.  

 

35% искат по-строги правила за настаняване

35 на сто от участвалите в нашата анкета смятат, че е редно да се инвестира в социални жилища, но да има строги правила за настаняване в тях. Правилата между другото наскоро бяха променени от ОбС, тъй като се оказа, че в жилища за бедни живеят хора, които от години са в чужбина. Така апартаментите са празни, а за общински чакат наистина нуждаещи се. В списъка са хора без подслон, болни, самотни майки, инвалиди и т.н.

Хората, които ще получат нов дом обаче, трябва да бъдат накарани да го пазят. Практиката показа, че това не е така. В близост до недовършените блокчета се намират двата култови общински блока, които дори нямат входни врати, прозорци между етажите и асансьори. Липсват още от 80-те г. на м.в., когато бяха построени и предоставени на роми.

КРИТЕРИИ

В новите жилищата се предвижда да бъдат настанявани и бездомни хора, и такива, живеещи в много лоши битови условия. Семейства с болни деца и многодетни, включително непълнолетни родители, както и хора в риск от бедност и социално изключване. За такива се считат семейства, чийто среден доход на член за предходните 12 календарни месеца от всички източници е по-нисък от законоустановения месечен размер на гарантирания минимален доход за страната, който за т.г. е 65 лева.   

Проектът за изграждане на социални жилища е част от Интегрирания план за градско възстановяване и развитие на Хасково. Той е включен в инвестиционната програма на община Хасково, одобрена за финансиране по Приоритетна ос 1 на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020г.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?